Menu

Milionowa przebudowa Stadionu Miejskiego

Obiekt przeznaczony dla 10 tysięcy kibiców, dostosowany do rozgrywek zarówno piłkarskich, jak i żużlowych – tak po modernizacji ma wyglądać Stadion Miejski w Tarnowie. Dzisiaj, 3 listopada, w Sali Lustrzanej przedstawione zostały dwie koncepcje jego przebudowy. Miasto wybierze jedną, na podstawie której jeszcze w tym roku opracowany zostanie program funkcjonalno-użytkowy.

milionowa-przebudowa-stadionu-miejskiego_mediumJesteśmy zdeterminowani, aby przebudować Stadion Miejski, dostosować go do właściwych norm uprawiania co najmniej dwóch dyscyplin oraz zapewnić pewien rodzaj komfortu osobom, które kibicują drużynie piłkarskiej czy żużlowej – wyjaśnia prezydent Roman Ciepiela.

Obiekt ma posiadać m.in. salę konferencyjną, pomieszczenia biurowe, dwupoziomowe sky-boksy, zaplecze sanitarne, pomieszczenia do wynajęcia, windy, pomieszczenia magazynowe i telebim. Istniejące wały ziemne zastąpione zostaną trybunami wylewanymi. Na stadion prowadzić będą cztery główne wejścia.

W obu koncepcjach zrezygnowano z miejsc siedzących po stronie ul. Czerwonych Klonów. W zamian za to projektant zaproponował usytuowanie w tym miejscu wieży telewizyjnej. Zmieni się też przestrzeń wirażowa toru żużlowego.

Jednym z głównych założeń wykonanej dokumentacji jest całościowe zabudowanie stadionu tak, aby stanowił on jednolitą, pełną bryłę budynku. Stadion ma być przystosowany zarówno do wymogów żużlowej Ekstraligi, jak i do wymagań stawianych pierwszoligowym zespołom piłkarskim. W trakcie opracowywania dokumentacji wzięto pod uwagę naturalną murawę boiska piłkarskiego. Jak zapewnia autor projektu, na stadionie mogłaby się pojawić także trawa hybrydowa z podgrzewaniem.

Koncepcje różnią się od siebie tym, że jedna z nich zakłada zadaszenie trybun wirażowych a druga nie. Zaprojektowano też różne elewacje. W obu przypadkach natomiast obiekt powinien posiadać parametry spełniające wymagania zarówno sportowe, jak i te związane z bezpieczeństwem. Koncepcje obejmują również m.in. oświetlenie stadionu (z wykorzystaniem dotychczasowych masztów oświetleniowych), a także system nagłaśniający.

Program funkcjonalno-użytkowy, który zostanie opracowany w oparciu o wybraną koncepcję, ma być gotowy w połowie grudnia. Z kolei na początku przyszłego roku miasto planuje zlecić w drodze przetargu modernizację Stadionu Miejskiego metodą „projektuj i buduj”. Wszystko to jednak uzależnione jest od pozyskania funduszy zewnętrznych na ten cel. Wstępnie oszacowano, że koszt przebudowy obiektu może wynieść ponad 50 milionów złotych. Sam budżet miasta takiego ciężaru nie jest jednak w stanie samodzielnie udźwignąć, dlatego do realizacji inwestycji potrzebne będzie wsparcie z budżetu państwa.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

jedynka

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>