Piątki z nauką w PWSZ

Rusza kolejna, szósta już edycja naukowych spotkań dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zachęca do udziału w wykładach popularno-naukowych. – To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy, zaspokojenia ciekawości i twórczego rozwijania zainteresowań – wyjaśniają organizatorzy Tarnowskich Piątków Naukowych.

piatki-z-nauka-w-pwsz_mediumCały cykl obejmuje 18 wykładów. To propozycja dla wszystkich chętnych uczniów zarówno z Tarnowa, jak i z regionu. Organizatorzy przygotowali dla nich ciekawe spotkania dotyczące chemii, matematyki oraz ochrony środowiska. – Zależy nam na popularyzacji nauki wśród młodych, dlatego forma wykładów została dostosowana do takich właśnie odbiorców. O nauce można mówić z pasją – przekonuje dr Jerzy Szczepański, dyrektor Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ w Tarnowie. – Uczestnicy nie muszą posiadać specjalnego przygotowania czy wyjątkowej wiedzy, wykraczającej poza program gimnazjum, liceum czy technikum. Wystarczą dobre chęci i uwaga, by wynieść ze spotkań sporo wiedzy –  dodaje.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek, 4 listopada. Wykład poświęcony będzie postaci niemieckiego naukowca Davida Hilberta, a dokładnie teoriom, którymi się zajmował. Prowadzący przybliży tzw. trzeci problem Hilberta.

Tarnowskie Piątki Naukowe adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun powinien dokonać wcześniej rezerwacji w Dziale Kształcenia Ustawicznego PWSZ w Tarnowie (tel. 14 63 16 568). Należy zrobić to najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład.

Harmonogram spotkań w listopadzie:

Tarnowski Piątek Matematyczny, piątek 4 listopada, godz. 10.00; Dominik Burek, „O trzecim problemie Hilberta”

Za co w XIX wieku można było zdobyć nagrodę 500 złotych franków ? Otóż, na przykład za rozwiązanie jednej z wersji problemu matematycznego, który później nazwano trzecim problemem Hilberta. O tym problemie, jego historii, rozwiązaniu i samej sylwetce Hilberta posłuchamy podczas wykładu.

Tarnowski Piątek Chemiczny, piątek 18 listopada, godz. 10.00; dr Rafał Kurczab, „Nanowoda – hit czy kit?” wykład dla gimnazjalistów

Woda, która nie zamarza w temperaturze -60 stopni Celsjusza i wrze w 160 stopniach,
a do tego może rozpuścić w sobie nawet olej. O takim wynalazku zrobiło sie w ostatnim czasie bardzo głośno w świecie nauki za sprawą Polskich naukowców. O nanowodzie, jak nazwali ja twórcy, oraz jej właściwościach i potencjalnych zastosowaniach będzie niniejszy wykład

Tarnowski Piątek Ochrony Środowiska, piątek 25 listopada, godz. 10.00; dr hab. Janusz Fyda, „Nanocząstki w środowisku”

Nanotechnologie i nanoprodukty znajdują zastosowanie w coraz to nowych dziedzinach życia człowieka. Chociaż korzyści z ich stosowania w przemyśle i gospodarstwie domowym nie podlegają dyskusji, wciąż niewiele wiadomo o występowaniu, drogach rozprzestrzeniania i wpływie nanoodpadów na organizmy żywe i środowisko naturalne. W trakcie wykładu przedstawione będą podstawowe rodzaje zaprojektowanych i wytwarzanych przez człowieka nanocząstek jak również aktualny stan wiedzy dotyczący ich obecności w środowisku, szkodliwości oraz możliwości dezaktywacji i usuwania.

Pełen terminarz spotkań:
Tarnowskie Piątki Matematyczne:
  • 4 listopada
  • 2 grudnia
  • 13 stycznia 2017 r.
  • 3 marca 2017 r.
  • 7 kwietnia 2017 r.
Tarnowskie Piątki Chemiczne:
  • 18 listopada dla uczniów szkół gimnazjalnych
  • 9 grudnia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
  • 20 stycznia 2017 r. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
  • 10 marca 2017 r. dla uczniów szkół gimnazjalnych
  • 21 kwietnia 2017 r. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Tarnowskie Piątki Ochrony Środowiska:
  • 25 listopada
  • 16 grudnia
  • 27 stycznia 2017 r.
  • 17 marca 2017 r.
  • 28 kwietnia 2017 r.
Szczegółowy plan spotkań w ramach Tarnowskich Piątków Naukowych można znaleźć tutaj.