Obudźmy w sobie ducha św. Franciszka z Asyżu

Taki tytuł miała ostatnia w tym roku, otwarta impreza historyczna pod Wieżycą we wsi Oleśnica. Realizacje jej oparto na dofinansowaniu z programu FIO Małopolska Lokalnie. W ramach tego projektuw dniu28.09 zrealizowano tutaj prelekcję historyczną o czasach w których żył św. Franciszek, a teraz nadszedł czas na finał.

W pierwszej kolejności na nowo wybudowanej scenie plenerowej pojawiła się 20. osobowa grupa aktorów-amatorów. Przedstawili oni w formie pantomimy fragment „Kwiatków św. Franciszka” w przekładzie Leopolda Staffa i reżyserii Anety Dymon. Zgodnie z założeniami projektu trupa miała charakter integracyjny – młodzieży z kółka teatralnego z SP Olesno towarzyszyli mieszkańcy wsi / w tym sołtys Marta Kądzielawska / i rekonstruktorzy historyczni. Oprócz gospodarzy z Pocztu Bagiennych wystąpili: Bracia Dobrzyńscy / Kraków /, Bractwo Świętego Jakuba / Rzuchowa /  i Joannici / Mielec /. W rolę św. Franciszka wcielił się Kacper Juras a wilkiem została Marysia Woźniak. Akcja rozgrywała się na scenie i w pobliskim lesie, co nadało historii o świętym i cudownie oswojonym wilku dodatkowego realizmu. Wójt gminy Olesno Witold Morawiec podziękował organizatorom za ich trud wskazując, że to kolejny etap zacieśniania współpracy ze szkołą w Oleśnie, prowadzonej od wielu lat w formie warsztatów i prelekcji historycznych pod Wieżycą.         Po trudach scenicznych milusińscy otrzymali od organizatorów pluszaki i dyplomy uznania za wkład w spektakl, po czym nastał czas ciepłego posiłku przygotowanego w epokowych naczyniach. Zgodnie z powszechną wiedzą o tym, że św. Franciszek jest patronem ekologów całemu spotkaniu towarzyszyły mini-targi żywności ekologicznej.

Po tych religijno-historycznych doznaniach organizatorzy zaproponowali młodzieży walki mieczami ćwiczebnymi i możliwość przymierzenia rycerskiego ekwipunku.

Kolejny punkt programu to pokaz prapremierowy filmu w reżyserii Marka Kołdrasa „Chrzest Południa”. Przedstawia on  teorie wcześniejszego datowania chrztu naszych terenów. Nieprzypadkowo odbyłsię pod Wieżycą. Tutaj bowiem zrealizowano część ujęć o charakterze ilustracji historycznej zdarzeń, a w większości pozostałych zdjęć wzięły udział bractwa obecne na spotkaniu. Gośćmi pokazu byli – reżyser i kompozytor muzyki do filmu.

W przygotowaniu i przeprowadzeniu całości wzięło udział 21 rekonstruktorów historycznych. Wydarzeniu patronowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Organizacyjnie wsparła nas SP i GBP w Oleśnie, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno oraz firma Tracz, a finansowo UG Olesno, firmy Zbud i Tabak  oraz zarząd  firmy „INVEST”. Od piekarni „Sokołowski” otrzymaliśmy pyszny chlebek a od przedsiębiorstwa Hitpol z Olesna soki dla milusińskich. Doskonałe wypieki dostarczyły p. Żelazowskie oraz p. Mariusz Pustuła. Plakat tradycyjne zaprojektowało i wykonało Akcent Studio. Foto: Agnieszka Mazgaj, Marcin Zając, Wojciech z Bagien. Serdecznie dziękujemy.                  Poczet Bagiennych z Wieżycy