JUBILEUSZ 25-LECIA POWIATOWYCH BIEGÓW „SOKOŁA”

W 25.jubileuszej edycji Powiatowych Biegów „Sokoła” wzięło udział 282 uczniów z 16 szkół. Bieg od wielu lat organizują: Dąbrowski Dom Kultury, Urząd Gminy w Radgoszczy i Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Patronat nad zawodami objęli: Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Dąbrowski, Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej i Marek Lupa – Wójt Radgoszczy. W tym roku trasy wytyczono na malowniczych drogach polnych w Lipinach, w pobliżu miejscowego kościoła.

Wyniki XXV Powiatowego Biegu „Sokoła”:

indywidualnie:

• Klasy I-III, szkoły podstawowe, dziewczęta:II – Patrycja Kędzior (Zarzecze Duże)IV – Natalia Kijak (Nieczajna Górna)
  • V – Julia Puła (Nieczajna Górna)
  • III – Marcelina Cudak (Luszowice)
  • I miejsce – Weronika Piekielniak (Zarzecze Duże)
  • Klasy I-III, szkoły podstawowe, chłopcy:II – Piotr Wawrzonek (Zarzecze Duże)IV – Nataniel Doś (Nieczajna Górna)
  • V – Artur Mikus (Nieczajna Górna)
  • III – Dominik Podosek (Radgoszcz)
  • I miejsce – Adrian Machaj (Nieczajna Górna)
  • Klasy IV-VI, szkoły podstawowe, dziewczęta:II ex aequo – Julia Białas (Radgoszcz) i Klaudia Słowik (Żelazówka)IV – Natalia Kijak (Nieczajna Górna)
  • V – Karolina Wójcik (Gruszów Wielki)
  • III – Kamila Wójcik (Radgoszcz)
  • I miejsce – Karolina Wawrzonek (Zarzecze Duże)
  • Klasy IV-VI, szkoły podstawowe, chłopcy:II – Przemysław Wójcik (Luszowice)IV – Bartłomiej Kacała (Zarzecze Duże)
  • V – Patryk Szwajkosz (Nieczajna Górna)
  • III – Kamil Cudak (Luszowice)
  • I miejsce – Kacper Dworak (Luszowice)
  • Gimnazja, dziewczęta:II – Julia Saładyga (Radgoszcz)IV – Agnieszka Baran (nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • V – Jadwiga Dudek (nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • III – Ewelina Wąż (Radgoszcz)
  • I miejsce – Wiktoria Bąba (Radgoszcz)
  • Gimnazja, chłopcy:II – Radosław Kułaga (Radgoszcz)IV – Jakub Frąc (Radgoszcz)
  • V – Jakub Banaś (nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • III – Mariusz Ziemian (nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • I miejsce – Jakub Jarzwiec (nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • Ponadgimnazjalne, dziewczęta:II – Paulina Wójcik (ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)IV – Wiktoria Stal (ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • V – Klaudia Pikul (ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • III – Roksana Szpilska (ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • I miejsce – Natalia Łzbuz (ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • Ponadgimnazjalne, chłopcy:II – Marcin Grabowski (ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)IV – Rafał Tatarczuch (ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)
  • V – Tomasz Cudak (ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej),
  • III – Tomasz Dynak (PCEiKZ w Szczucinie)
  • I miejsce – Kamil Wierzba (ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)
– zespołowo:
  • Szkoły podstawowe:
I miejsce i Puchar Wójta Radgoszczy – PSP w Zarzeczu Dużym – 57 pkt.
II miejsce – PSP w Radgoszczy –50pkt.
III – PSP w Nieczajnie Górnej – 49 pkt.
IV – PSP w Luszowicach – 46 pkt.
V – PSP w Gruszowie Wielkim – 15 pkt.
VI – NNSP w Żelazówce – 9 pkt.
VI – PSP w Lipinach – 3 pkt.
VII – PSP w Laskówce Chorąskiej – 0 pkt.,
  • Gimnazja:
I miejsce i Puchar Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej – Gimnazjum w Radgoszczy – 52 pkt.
II miejsce – Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej – 28 pkt.
III miejsce – Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej – 25 pkt.
IV – Gimnazjum w Luszowicach – 5 pkt.
V – Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim – 0 pkt.,
  • Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce i Puchar Starosty Dąbrowskiego – ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej – 148 pkt.
II miejsce – ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej – 130 pkt.
III miejsce – Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie – 89 pkt.
IV – ZSP w Brniu – 53 pkt.

Organizatorzy ufundowali poczęstunek dla wszystkich (kiełbaski z grilla, napoje chłodzące), dyplomy dla szkół (miejsca I-III), nagrody rzeczowe i medale (indywidualnie za miejsca I-III medale). – Nagrody, medale, dyplomy i puchary wręczyli laureatom: Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Marek Kopia – Wicestarosta Dąbrowski i Renata Klimek – w imieniu Marka Lupy – Wójta Radgoszczy. Podczas podsumowania byli obecni: Tadeusz Krawczyk – Sołtys Lipin i Agata Leżoń – Dyrektor PSP w Lipinach.

Organizatorzy dziękują za pomoc i wsparcie logistyczne: Krzysztofowi Kaczmarskiemu – Burmistrzowi (samochód służbowy – transport namiotu, banerów, stołu), Krzysztofowi Orwatowi – Kierownikowi Referatu Promocji, Kultury i Informatyzacji UM (przenośne nagłośnienie), Państwowej Straży Pożarnej (radiotelefony) oraz nauczycielom – opiekunom młodzieży szkolnej, szczególnie Renacie Sojce z PSP w Nieczajnie Górnej (sędziowanie).

Natomiast należy zwrócić uwagę na bardzo przykre doświadczenie, każące zastanowić się nad przyszłością biegów przełajowych w Lipinach, stawiające pod wielkim znakiem zapytania możliwość ponownej ich organizacji na tym terenie przez DDK. Dwukrotnie ukradziono paliki wyznaczające kolejne trasy na poszczególnych dystansach. Ledwie udało się terminowo rozpocząć zawody po ponownym znaczeniu tras (nocą ktoś ukradł paliki po dokładnym przygotowaniu tras i uzgodnieniu z właścicielami gruntów i dróg przez sołtysa organizacji biegu dla dzieci i młodzieży – również z Lipin), tuż po zakończeniu zawodów, zapewne w trakcie podsumowania i wręczania nagród ktoś ponownie zrobił to … na złość, dla kawału albo znajdując sposób na opał w domu w jesienne wieczory. Bardzo to przykre i smutne, chwały nikomu nie przeniesie, powoduje natomiast dodatkowe koszty dla DDK i zniechęca do powrotu w to feralne miejsce.