Menu

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

3 września br. na skwerze przed Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, w godzinach od 14.00 do 16.30, odbędzie się już po raz piąty Narodowe Czytanie – ogólnopolska akcja publicznego czytania organizowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 roku. Ma na celu popularyzację klasyki literatury polskiej, promocję kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach oraz propagowanie czytelnictwa. Coroczna akcja udowadnia, iż wybitne dzieła rodzimej kultury łączą tradycję z przyszłością, zbliżają pokolenia, stając się impulsem do refleksji oraz okazją do spotkań w gronie rodziny czy znajomych.

Quo-vadis_kultura-1

Po raz pierwszy w 2012 roku publicznie w całej Polsce – także w Tarnowie – wspólnie czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w 2013 roku dzieła Aleksandra Fredry, rok później „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalkę” Bolesława Prusa.

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania cała Polska podejmie lekturę „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, która została wybrana podczas internetowego głosowania.

Wspólne czytanie będzie wspaniałą okazją, by po 120 latach od wydania „Quo vadis” odnaleźć nowe inspiracje i przekonać się po raz kolejny, jak wiele emocji wzbudza w nas powieść, która przyniosła Sienkiewiczowi pierwszą w historii Polski literacką Nagrodę Nobla i międzynarodowy rozgłos. Powieść o sile wiary i miłości w dobie rodzącego się chrześcijaństwa.

Wśród czytających będą aktorzy Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie: Matylda Baczyńska, Jerzy Pal i Piotr Hudziak (odgrywający rolę Nazariusza w adaptacji filmowej „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza), przedstawiciele władz miasta i instytucji publicznych, bibliotekarze i nauczyciele oraz publiczność. Uzupełnieniem lektury będzie „Wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem” według  oryginalnego tekstu z 1913 roku, przedstawiony przez aktorów w formie czytania performatywnego.

Muzyczną oprawę tego wyjątkowego wydarzenia zapewni zakorzeniony w muzyce klasycznej, ale i zainspirowany popkulturą tarnowski kwartet smyczkowy „CON FUOCO” w składzie: Karolina Kowal, Joanna Jachimek, Patrycja Strejczek, Magdalena Bujak. Prowadzenie: Marcin Walkowicz.

Oprócz satysfakcji i dobrej zabawy zapewniamy dodatkowe atrakcje czytelnicze. Serdecznie zachęcamy do udziału wszystkich mieszkańców: dzieci, młodzież, dorosłych i całe rodziny!

Zapraszamy na stronę wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/160115917728497/

Tarnowska edycja Narodowego Czytania współfinansowana z budżetu Miasta Tarnowa.

Więcej wiadomości w Tygodniku Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

jedynka

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>