Menu

BYŁ SOBIE BLUES – XI Letnie Spotkania z Bluesem

 5 – 25.08. – BYŁ SOBIE BLUES – XI LETNIE SPOTKANIA Z BLUESEM – Piwnice TCK, Rynek

BSB2016_plakat_v2Tarnowskie Centrum Kultury ma przyjemność zaprosić na  XI Letnie Spotkania z Bluesem –  BYŁ SOBIE BLUES. W tym roku odbędą się 3 koncerty plenerowe na tarnowskim Rynku (soboty) oraz dodatkowo 3 koncerty klubowe pod tytułem SAM NA SAM Z BLUESEM, na które zapraszamy przeddzień każdego koncertu rynkowego (piątki) do Piwnic Tarnowskiego Centrum Kultury. Nowością jest fakt, że festiwal zakończy się również koncertem klubowym 25 sierpnia (czwartek). Będzie to swoista wisienka na torcie, czyli BLUESIK BONUSIK z udziałem Wojciecha Waglewskiego i animatora festiwalu – Wojciecha Klicha. Na scenie plenerowej zaprezentują się zarówno znani „wyjadacze” bluesa, jaki młode blues-rockowe formacje. Współautorem oraz animatorem koncertów w ramach BYŁ SOBIE BLUES jest Wojtek Klich, gitarzysta, wokalista, kompozytor, który też poprowadzi bluesowe koncerty.

Po sobotnich plenerowych koncertach (po godz. 22:00) muzycy oraz publiczność w Klubie “Przepraszam” (Rynek 10) może wziąć udział w jam session.  Harmonogram występów:

5.08. 20:00, GYPSY AND THE KING – Piwnice TCK 6.08. 19:00, POCIESZYŃSKI-BLUES, MACIEJ LIPINA z utworami ze spektaklu „SKAZANY NA BLUESA” – Rynek 12.08. 20:00, IDA ZALEWSKA i KUBA PŁUŻEK – Piwnice TCK 13.08. 19:00, MAKAR & THE CHILDREN OF THE CORN, CHEAP TOBBACCO – Rynek

 19.08. 20:00, BARTEK GRZANEK – Piwnice TCK 20.08. 19:00, BARTEK GRZANEK TRIO, SAGITTARIUS – Rynek

25.08, 20:00, BLUESIK BONUSIK: WOJTEK WAGLEWSKI/KLICH – IMPROWIZACJEPiwnice TCK

 Bilety na SAM NA SAM Z BLUESEM w cenie 10 zł.; na BLUESIK BONUSIK w cenie 25 zł do nabyciaw Biurze Obsługi TCK – Rynek 5. Ilość miejsc ograniczona. Na koncerty plenerowe wstęp wolny.

Przedsprzedaż biletów uruchomiona zostanie na pierwszy koncert klubowy 1 sierpnia, na drugi – 8 sierpnia, na trzeci – 16 sierpnia. Bilety na BLUESIK BONUSIK w przedsprzedaży będą od 8 sierpnia.

Informacje o Artystach:

Gypsy and the King – opis zespołu zamyka się w dwóch nazwiskach: Wałaszek oraz Jaworski. Ten pierwszy to Igor Jaworski – wokalista zespołu rockowego Clock Machine, z którym działa nieprzerwanie od 2009 roku. Drugi zaś to nikt inny jak Kuba Jaworski – były gitarzysta zespołów Vallium i 20times. Ponadto, twórca bluesowego projektu Gypsy and the Acid Queen, z którym właśnie nagrywa materiał na nową płytę. W Tarnowie Panowie zagrają wraz ze swoim autorskim programem – Gypsy and the King.

Pocieszyński-Blues – grupa blues-rockowa, obecna na polskiej scenie już od kilku lat. Liderem kapeli jest Tadeusz Pocieszyński, który od wielu lat związany jest ze środowiskiem bluesowym. Można rzec,                  że historia zespołu to właściwie historia Jego zabawy z bluesem. Zaczynał w 1983 roku w Dworku Białoprądnickim w kapeli „The Cooks”. Od roku 1986 Tadeusz Pocieszyński przewodził krakowskiemu zespołowi „Monkey Business”, z którym koncertował z sukcesami po całej Polsce. Po zawieszeniu działalności „Monkey Business” w 2001 roku, Tadeusz Pocieszyński założył nową formację – „Bluesmobile Band”. Obecnie artysta koncertuje ze swoim najnowszym projektem „Pocieszyński-Blues”.

Maciej Lipina – wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, aktor teatralny. Założyciel i lider grupy Ścigani obracającej się w gatunku rock i southern rock. To właśnie on zastąpił Tomka Kowalskiego w spektaklu „Skazany                    na bluesa” w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach gdzie obecnie jest odtwórcą głównej roli Ryśka Riedla. Artysta wystąpi na tarnowskim rynku z materiałem z tego przedstawienia. Publiczność usłyszy takie przeboje                 jak: „List do M.”, „Czerwony jak cegła”, „Jak malowany ptak”, czy „Sen o Victorii”.

Ida Zalewska i Kuba Płużek – niesamowity duet, który razem występuje na scenie już od kilku lat. Ona – wokalistka, przez jakiś czas współpracowała z triem Terraplane. To właśnie z nimi śpiewała na największych festiwalach bluesowych w Polsce m.in. Rawa Blues, Olsztyńskie Noce Bluesowe czy Jimiway. Jej debiutancka płyta przysporzyła jej przychylność nie tylko krytyków muzycznych, ale co najważniejsze – publiczności. W 2013 roku wystąpiła w trzeciej edycji talent show              – The Voice of Poland. On – fenomenalny pianista i kompozytor. Autor debiutu roku „First Album” wg Gazety Wyborczej                 i Jazz Forum. Finalista Montreux Piano Competiton, nominowany do Fryderyka jako Jazzowy Debiut Roku 2014.

Makar & The Children of the Corn – zespół petarda, nowy projekt Makara oraz młodych muzyków z Mielca.                      Grupę tworzą: wokalista i główna gitara – Andy „Makar” Makarewicz, Grzegorz „Big Mane” Świerk – basista oraz Kamil Olesiński – perkusja. Pomimo, iż zespół w sprecyzowanej postaci istnieje od niedawna, odnosi sukcesy koncertowe                    na terenie całej Polski. Muzyka zespołu, to specyficzna mieszanka Tex, Mex, Vintage oraz Massacre nie bez przyczyny nawiązująca stylem do ścieżek dźwiękowych filmów Quentina Tarantino.

Cheap Tabacco – to z pewnością jeden z najpopularniejszych zespołów nowej fali polskiego blues-rocka. Na scenie są dopiero od 5 lat, a już mogą się pochwalić takimi nagrodami jak: I miejsce na Rawa Blues 2013, I miejsce na festiwalu Synestezje 2014 czy I miejsce oraz nagroda publiczności na festiwalu Blues Aperitiv w Szumperku w Czechach. W skład krakowskiego kwartetu wchodzą: wokalistka – Natalia Kwiatkowska, gitarzysta – Robert Kapkowski, perkusista – Adam Partyka, a także basista – Michał Bigulak.

Bartek Grzanek – polski wokalista i gitarzysta, który szerokiej publiczności dał się poznać za sprawą swojego występu                  w dwóch talent show – The Voice of Poland oraz Mam Talent. Na swoim koncie ma wydaną w tamtym roku debiutancką solową płytę zatytułowaną Duch. Od 2000 roku był liderem zespołu Tosteer (wcześniej Toster Band – laureat najważniejszych festiwali bluesowych w Polsce, w tym m.in.: Olsztyńskie Noce Bluesowe, Blues nad Bobrem, Kraśnik Blues Meeting, Rawa Blues Festival 2001). Na tarnowskim rynku publiczność oprócz indywidualnych popisów wokalnych Bartka będzie miała okazję posłuchać jego występu wraz z zespołem. Bartek Grzanek Trio to projekt w którym wokalistę wspomagają na basie – Marcin Ritter oraz na bębnach – Przemek Bęben Kuczyński.

Sagittarius – legendarny polski zespół blues rockowy. Założony w 1981 roku w Nowej Dębie. Po zawieszeniu działalności na początku lat. 90 zespół powraca na scenę. Obecnie w jego skład wchodzą: Robert Lubera – wokal i gitara, Andrzej Paprot – gitara, Mariusz Moskalewicz – perkusja, a także Andrzej Kosiorowski – gitara basowa. W 2013 roku zespół na nowo rozpoczął regularną działalność koncertową. Na swoim koncie mają niezliczoną ilość nagród. Występowali z takimi gwiazdami jak: zespół Dżem, Nocna Zmiana Bluesa oraz Tadeuszem Nalepą. W ich muzyce pobrzmiewają charakterystyczne elementy dla amerykańskiego bluesrocka z przełomu lat 60. i 70.

Wojtek Waglewski – tego Pana fanom muzyki, również bluesowej przedstawiać nie trzeba. Polski gitarzysta, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Polskiej Akademii Filmowej. Lider legendarnego zespołu Voo Voo, z którym nagrał aż 25 albumów studyjnych. Ostatni – Placówka ‘44 to projekt zrealizowany w 2015 roku z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Artysta ponownie w Tarnowie pojawi się na zaproszenie Wojciecha Klicha.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>