Menu

DUAN i COMHLAN – spektakl i koncert muzyki irlandzkiej w Centrum Sztuki Mościce.

Po raz czwarty muzyka irlandzka zagości na scenie CSM ! Rok 2016 należy do żywiołowej muzyki irlandzkiej, jak najbliższej tradycji Zielonej Wyspy w wykonaniu zespołu DUAN. Koncert poprzedzony zostanie przedstawieniem tanecznym „Sylfida” zespołu COMHLAN osadzonym w realiach kultury celtyckiej.

 “Sylfida” irlandzko-szkockie show taneczne na motywach baletu “La Sylphide”

To opowieść o wielkiej sile miłości (również tej destruktywnej) a także o innych ludzkich uczuciach, nie zawsze pięknych i kryształowo czystych. Młody lord zostaje uwiedziony w przeddzień swojego wesela przez tajemniczą królową leśnych elfów. Zły czar wiedźmy, której nie zaproszono na wesele, doprowadza do dalszych perypetii miłosnych głównych bohaterów.

“La Sylphide” była rewolucją w XIX wiecznym balecie – po raz pierwszy na scenie zagościły nierealne istoty z legend ludowych, unoszące się nad ziemią. Równocześnie był to debiut tancerek w tańcu na puentach, który potęgował wrażenie eteryczności i lekkości leśnych duszków.

Zespół Comhlan postanowił  wprowadzić kolejną innowację – w miejsce stylizacji baletowych na scenie zostaną zaprezentowane oryginalne tańce szkockie, w interesujący sposób zestawione z “elfimi” tańcami irlandzkimi.

Spektakl miał swoją premierę w 2014 roku na XV Festiwalu Tańców Dworskich “Cracovia Danza”.

DUAN – tradycyjna, żywiołowa muzyka irlandzka

Grupa muzyczna grająca prawdopodobnie najbardziej tradycyjną muzykę irlandzką w Polsce.Zespół Duan powstał w 2005 roku i skupia doświadczonych muzyków, którzy stale doskonalą swoje umiejętności uczestnicząc w projektach, warsztatach i różnorodnych wydarzeniach muzycznych (przede wszystkim w Irlandii).

Pochłonięci wspólną pasją muzycy postawili sobie za cel granie prawdziwej muzyki irlandzkiej, jak najbliższej tradycji Zielonej Wyspy. Zespół posiada w swym składzie wokalistów, w związku z czym repertuar Duanu to nie tylko pełne naturalnej energii, pulsujące melodie, ale również zawadiackie, pubowe przyśpiewki oraz liryczne pieśni. Zespół występował z wieloma grupami tańca irlandzkiego w Polsce.

W 2007 roku Duan stworzył utwory dla produkcji gry „Wiedźmin”, które zostały wydane na płycie promującej grę. W roku 2011 rozpoczął stałą współpracę z grupą taneczną Treblers. W 2012 roku Duan współpracował z zespołem Carrantuohill i jedną z najbardziej utytułowanych orkiestr bałkańskich – Fanfare Ciocarlia w projekcie pt: „Celtic – Balkan Power Project”.

 Zespół tworzą: Katarzyna Szyszkowska (skrzypce, wokal),Tomek Urbański (akordeon, bodhran),Łukasz Potoczny (banjo, gitara, wokal) oraz Szymon Białek (gitara).

Najważniejsze festiwale, na których wystąpił zespół:
Festiwal Muzyki Celtyckiej „ZAMEK” w Będzinie (edycja III, IV, VI, VII, VIII, IX, XIII)
II Dni Irlandzkie w Toruniu,
Festiwal Kultury Celtyckiej DOWSPUDA 2007,
III Dni Irlandzkie w Toruniu,
Festiwal BELTAINE w Jindrichuv Hradec w Czechach 2008,
Etno Cross Festiwal 2008 w Warszawie,
Browar Irish Folk Festiwal w Żywcu 2008,
Festiwal Mediawave 2009 w Mysłowicach,
Artbem Celtic Music Festiwal 2009 w Warszawie,
Festiwal „Szanty nad zalewem” 2009 w Wieliszewie,
Przystanek Woodstock 2012.

Bie Daip Festival Appingedam 2015

Centrum Sztuki Mościce 

12 marca 2016 r. (sobota) godz. 18.00, Duża Scena

Bilety: 35 zł w przedsprzedaży, 45 zł w dniu koncertu

Sprzedaż biletów i informacje ; Kasa CSM tel. 14 633 46 04

www.csm.tarnow.pl

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>