Menu

IX Turniej Szachowy o puchar wójta gminy Borzęcin

Już prawie 10 lat szachiści z Południowej Polski spotykają się w Borzęcinie na organizowanych turniejach szachowych. Na tegoroczny, IX Turniej Szachowy o puchar wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka, przybyło prawie 40 sympatyków tej gry z Małopolski, Podkarpacia i Ukrainy.

Resize of DSC_0136Zawody pod nadzorem międzynarodowego sędziego szachowego odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie. Zwyciężył w nich z wynikiem 8,5 pkt kandydat na mistrza FIDE Mirosław Lewicki reprezentujący klub z Czarnej pokonując m.in. mistrza międzynarodowego Bogusława Sygulskiego i kandydata na mistrza Pawła Sygulskiego. Sześciu najlepszych szachistów otrzymało nagrody pieniężne. Nagrodzono także najlepszą kobietę w turnieju, którą była zdobywczyni 5,5 pkt. Hanna Wesołowska z MKS Sandecja Nowy Sącz. Dodatkowo przyznano nagrody dla najlepszego juniora do 18 lat (Wojciech Urbański z TS Wisła Kraków), seniora pow. 65 lat (Jacek Tyrka z MDK Bochnia) oraz wszystkich zawodników reprezentujących gminę Borzęcin (najlepszym był Marcin Fiksak zdobywca 4,0 pkt). Zawody rozegrano tradycyjnie w systemie szwajcarskim na dystansie 9 rund, tempo gry na rozegranie jednej partii wynosiło 30 minut (2×15). W turnieju obowiązywały przepisy Kodeksu Szachowego z uwzględnieniem szachów szybkich oraz nowe przepisy jakie obowiązują w turniejach szachowych.

Resize of DSC_0049 – Popularyzujemy grę w szachy w gminie Borzęcin – mówi Piotr Kania ze współorganizującego imprezę GOK Borzęcin. – W dzisiejszych zawodach uczestniczyło wielu zawodników z Małopolski, z czego oczywiście jesteśmy zadowoleni. Cieszymy się także, że wśród nich wielu reprezentowało kluby z regionów: tarnowskiego, bocheńskiego czy brzeskiego, w tym z gminy Borzęcin. Od kilku miesięcy działa w naszej instytucji koło szachowe prowadzone przez trenera Mariusza Urbańskiego. Chętni w różnym wieku spotykają się w piątkowe popołudnia w świetlicy GOK i mogą tutaj nauczyć się podstaw gry lub podnieść swoje umiejętności. Nabór jest otwarty, zajęcia dla mieszkańców gminy Borzęcin bezpłatne, więc jeżeli ktoś chciałby spróbować gry w szachy lub zachęcić swoje dziecko, to serdecznie zapraszam – namawia dyrektor Kania.

 O zaletach uprawiania tej dyscypliny sportu powszechnie wiadomo, zresztą napisano na ten temat wiele opracowań. Wychowawcze wartości szachów wynikają ze struktury samej gry, której intelektualne i sportowe elementy mają pozytywny wpływ na charakter i umysł. Uprawianie gry w szachy sprzyja m.in. wzmacnianiu takich cech osobowości, jak: zdolność koncentracji uwagi, umiejętność analizy i dedukcji złożonej sytuacji, pobudzanie wyobraźni i samodzielności w podejmowaniu decyzji. Udział w rozgrywkach turniejowych, wymaga ponadto odporności psychicznej (np. nie załamywanie się przy przegranej lub popełnionym błędzie) oraz czysto sportowego traktowania gry, tego co określa się jako „fair play”, czyli honorową i uczciwą grę. Z tych względów szachy uznane zostały za ważny czynnik w edukacji dzieci młodzieży.

Do grania w szachy nie trzeba przekonywać Wiesława Kasperka, sędziego zawodów: – Od kilku lat organizujemy wspólnie z gminą Borzęcin turnieje szachowe, na które zapraszamy zawodników z Małopolski i Podkarpacia. Chętnie przyjeżdżają także mistrzowie i arcymistrzowie z Ukrainy. Miejscowe turnieje – szczególnie ten drugi, czerwcowy odbywa się w konwencji Otwartych Mistrzostw Małopolskich P-15 . Znana jest już data zawodów (18 czerwca) na które już dziś wszystkich serdecznie zapraszam. Będzie okazja zmierzyć się z najlepszymi – komentuje Wiesław Kasperek, współorganizator nie tyko turniejów w Borzęcinie, ale kilkunastu innych na terenie całej Małopolski.

Wyniki Otwartych Mistrzostw Małopolski w szachach szybkich P-15

  1. Mirosław Lewicki – pkt. 8,5 Klub LKSz GCKiP Czarna
  2. Paweł Sygulski – pkt. 7,5 Klub LKSz GCKiP Czarna
  3. Bogusław Sygulski – pkt.7,0 GKSz Hetman Pilzno
  4. Mykhaylo Kepeshchuk – pkt. 6,0 Dolyna
  5. Artur Kępowicz – pkt. 6,0 Klub Szachowy ”KANA” Tarnów
  6. Władysław Kuciel – pkt. 5,5 MKS Sandecja Nowy Sącz
  7. Paweł Brylski – pkt. 5,5 MLKSz Myślenice
  8. Jacek Tyrka – pkt. 5,5 MDK Bochnia
  9. Krzysztof Sowiński – pkt. 5,5 MDK Bochnia
  10. Wojciech Urbański – pkt. 5,5 TS Wisła Kraków

Kategoria kobiet:

Miejsce I Hanna Wesołowska – pkt. 5,5 MKS Sandecja Nowy Sącz

Juniorzy do 18 lat:

Wojciech Urbański TS Wisła Kraków

Joanna Furtak MKS Sandecja Nowy Sącz

Zawodnicy gminy Borzęcin:

Marcin Fiksak – pkt. 4,0

Dominik Cisak – pkt. 3,5

Tomasz Rataj – pkt. 3,0

Mateusz Wojdak – pkt. 3,0

Mikołaj Derleta – pkt. 2,0

Mateusz Maklas – pkt. 0,0

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>