Menu

Cinemarzenie: Portret rodzinny we wnętrzu

Nowy rok to kolejna odsłona stałego cyklu Cinemarzenie, który odbywa się w trzy niedziele każdego miesiąca w tarnowskim kinie Marzenie. Wszystkie styczniowe spotkania poświęcone będą kinu europejskiemu, a za wspólny tematyczny mianownik uznać można więzi rodzinne. W każdym z prezentowanych filmów przedstawione zupełnie inaczej. Mroczne i destrukcyjne, związane z trudną przeszłością, zaskakujące, ale i niekiedy zabawne.

7712157.3Rozpoczniemy od klasycznej adaptacji jednej z najważniejszych Szekspirowskich tragedii, czyli „Makbeta” (projekcja 10 stycznia), której podjął się ceniony reżyser Justin Kurzel. To opowieść o niepohamowanej żądzy władzy, zdradzie i obłędzie. Brawurowo sfotografowana oraz znakomicie odegrana przez Michaela Fassbendera i Marion Cotillard. Film pokazywany był w konkursie głównym podczas ostatniego festiwalu w Cannes.

7708712.3Film Kurzela musiał ostatecznie uznać wyższość „Imigrantów” (17 stycznia) francuskiego twórcy Jacques’a Audiarda. Uhonorowany Złotą Palmą obraz to nad wyraz aktualna opowieść o mężczyźnie, bojowniku ze Sri Lanki, który uciekając przed śmiercią, udaje się do Francji. Wraz z udawaną rodziną, nie znając języka, próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Gorzkie, przejmujące kino.

7709643.3Ostatnia styczniowa projekcja (24 stycznia) to podróż do Włoch i spotkanie z mistrzem Nannim Morettim. Jego najnowsze dzieło „Moja matka” to słodko-gorzki, pełen ironii obraz życiowych komplikacji, ale też dowód na to, że film może stanowić remedium na wiele bolączek. Bohaterką czyni Moretti uznaną reżyserkę, która swój czas dzielić musi pomiędzy niełatwy plan zdjęciowy a problemy natury rodzinnej. Film ten otrzymał nagrodę Jury Ekumenicznego na ostatnim festiwalu w Cannes.

Wszystkie projekcje odbywają się w tarnowskim kinie Marzenie (ul. Staszica 4). Początek o godzinie 16.

Bilety w cenie 10 zł można kupić w kasie kina oraz za pośrednictwem strony internetowej. Zachęcamy też do śledzenia fanpage’a cyklu na Facebooku!

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>