Menu

Idealna lodówka, czyli funkcjonalność i estetyka

Kupując lodówkę, warto zwrócić uwagę zarówno na kwestie estetyczne, jak i praktyczne. Idealne urządzenie powinno pasować do stylu, w jakim zaaranżowane jest wnętrze kuchni. Lodówka musi być także funkcjonalna: pojemna, łatwa w czyszczeniu, cicha i energooszczędna. Czy da się pogodzić wysoką jakość z atrakcyjnym wyglądem? Zobacz, jak znaleźć model idealny!

Klasa energetyczna

Przed zakupem lodówki powinniśmy zastanowić się nad klasą energetyczną urządzenia. Pamiętajmy, że działa ono bez przerwy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przyczynia się zatem znacząco do podwyższenia naszych opłat za prąd. Wybór energooszczędnej lodówki może spowodować obniżenie zużycia energii, a co za tym idzie także rachunków. Uniwersalne oznaczenie energooszczędności bez trudu znajdziemy na każdej etykiecie, ponieważ należy ono do obowiązkowych informacji, jakich producent musi udzielić kupującym. W sklepach znajdziemy lodówki od klasy D do A. Najbardziej oszczędna klasa A oznacza zużycie energii na poziomie poniżej 55% w stosunku do normy. Wraz z rozwojem technologii powstały jednak klasy bardziej oszczędne niż A. Każdy plus dodany do tej litery oznacza o 10% mniejsze zużycie energii – najbardziej oszczędne będą zatem modele z etykietą A+++.

Pojemność i organizacja wnętrza

Kolejną ważną kwestią, którą warto rozważyć jeszcze przed zakupem, jest sposób urządzenia wnętrza lodówki, lokalizacja zamrażarki oraz pojemność obydwu części składowych urządzenia. Od pojemności lodówki oraz zamrażarki zależy ilość produktów, które będziemy mogli przechowywać w ich wnętrzu. Jeśli zależy nam na dużych zapasach, warto wybrać modele o większych wymiarach. Do wyboru mamy lodówki wysokie, których uniknąć jednak należy w przypadku osób starszych, które mogłyby mieć problem z wykorzystaniem górnej półki. Zdecydować się możemy także na modele, których pojemność wzrasta dzięki większej szerokości i głębokości. Należy liczyć się z tym, że zajmą one więcej miejsca w kuchni, zatem nie sprawdzą się w małym mieszkaniu. Lodówki mogą być wyposażone w część mrożącą usytuowaną na dole lub na górze; zdecydowanie najczęściej wybieranym modelem są lodówki z zamrażarką dolną. Poszukując idealnej lodówki, nie wahajmy się także w sklepie przed dokładnym przyjrzeniem się wnętrzom urządzeń. Wygodnie rozplanowane półki, odpowiednio usytuowane szufladki oraz drzwi otwierające się w wybraną przez nas stronę decydować będą o wygodzie codziennego użytkowania. Tanie AGD znajdziemy w wielu sklepach internetowych – warto zapoznać się z ich ofertą.

Tradycyjny lub nowoczesny design

Nie bez znaczenia pozostaje także wygląd lodówki. Bardzo często decydujemy się na modele o uniwersalnej estetyce, wtapiające się w tło i niezwracające na siebie uwagi. Istnieje także druga możliwość. Lodówki w stylu retro potrafią być bardzo ciekawym elementem aranżacji wnętrza – oprócz funkcji praktycznych pełnią one rolę dekoracyjną. Interesującym rozwiązaniem jest również zakup urządzenia pokrytego nadrukiem. Może on przedstawiać londyński telefon, spiżarnię lub dowolny krajobraz. Efektownym dodatkiem będą lodówki w kropki, pasy lub kwiaty. Bogata oferta nadruków pozwoli wybrać każdemu coś odpowiedniego do urządzanej kuchni.

Kupując lodówkę do domu, warto kierować się jednocześnie jej funkcjonalnością i wyglądem. Idealne urządzenie powinno być energooszczędne, sprytnie urządzone i pojemne. Musi także pasować do charakteru mieszkania.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>