Menu

Wszystko co musisz wiedzieć o altanach i domkach ogrodowych

Posiadanie dużego ogrodu daje większe możliwości aranżacyjne i pozwala na wykorzystanie dodatkowych elementów pełniących rolę funkcjonalną, ale także estetyczną. Budowle ogrodowe, jak altany czy domki znacznie poszerzają przestrzeń życiową domowników, ale przede wszystkim przedłużają przyjemność przebywania w ogrodzie nawet do trzech pór roku.

 

Altany ogrodowe idealne nie tylko na lato

Altana swym wyglądem przypomina ażurowy domek o dość oryginalnych kształtach. Najprostsze modele składają się z dachu wspartego na słupkach, a na trzech bokach mają niskie ścianki boczne, częściowo odeskowane barierki. Bywają również dostępne altany bardziej zabudowane, posiadające prześwitujące ścianki. Do ścian czasami bywają przymocowane ławki. Altany niekiedy występują w wersji bez podłogi i wtedy jest sposobność dość łatwego ich przenoszenia.

Altany mogą być kwadratowe, prostokątne lub okrągłe, ale chyba najbardziej oryginalne i przede wszystkim ładne są te wykonane na planie sześciokąta i ośmiokąta. Dach chroni przed promieniami UV, ale także daje osłonę przed niezbyt ulewnym deszczem. Altany perfekcyjnie wplatają się otaczający je krajobraz zielonych roślin i drzew, szczególnie te wykonane z drewna. Do budowy altan wykorzystuje się różne jego gatunki, ale chyba najbardziej popularne jest drewno z drzew iglastych, jak sosna, modrzew lub świerk.

Na pewno warto ożywić altanę roślinnością. Wiele roślin pnących ma kwitnące niezwykle kolorowo kwiaty, które będą wspaniale komponować się z drewnem i rozsiewać wokół cudowny zapach.

  • Relaks w altanie

Altana umieszczona w głębi ogrodu daje niesamowity komfort przebywania na świeżym powietrzu, w oddali od domu. Można wręcz poczuć się, jak na wakacjach. Promienie słoneczne są mocno rozproszone i takie zacienienie sprzyja idealnemu wypoczynkowi. Urządzenie altany zależy od jej wielkości, jednak zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na meble ogrodowe. Jeżeli chcemy się zrelaksować, to powinien się tam znaleźć wygodny leżak lub łózko ogrodowe. Przyda się również mały stolik.

  • Posiłek w altanie

Altana wydaje się także idealnym miejscem na spotkania towarzyskie, można zorganizować grilla lub imprezę na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji niezbędne są dodatkowe meble ogrodowe, jak stół, krzesła lub fotele http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe. W przypadku wieczornej biesiady warto też pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Latarnie ogrodowe, lampy solarne lub LED-owe pomogą w przejściu z domu do altany, bez ryzyka upadku w ciemnościach, ale także odpowiednio oświetlą jej wnętrze. Źródła ciepła, jakimi są promienniki grzewcze dają komfort cieplny nie tylko w chłodne wieczory lata, ale również wiosną i jesienią. W ostatnim czasie coraz modniejsze stają się także biokominki ogrodowe zasilane ekologicznym paliwem. Łatwo je przenieść w inne miejsce, ponieważ dno biokominka wyposażone jest w funkcjonalne kółka.

Warto podkreślić, że w wielu państwach altany bywają wykorzystywane jako miejsce na uroczystość ślubną.

wszystko-co-muszisz-2

Domki ogrodowe do zabawy albo na narzędzia

Drewniane domki ogrodowe mogą mieć różnorakie zastosowanie, w zależności od ich konstrukcji oraz wymiarów http://ogrodolandia.pl/domki-ogrodowe.

  • Domki ogrodowe pełniące funkcję altany

Tego typu domek świetnie się sprawdza przy zacinającym ulewnym deszczu, kiedy altana okazuje się niewystarczającym schronieniem. Oczywiście, z reguły są to dość niewielkie domki i trudno byłoby pomieścić w nim wiele osób, ale na dwie – trzy osoby, malutki stolik i krzesła spokojnie wystarczy. Domki mają okno i pojedyncze lub podwójne skrzydło drzwiowe.

  • Domki ogrodowe pełniące funkcję schowka narzędziowego

To jest chyba najczęściej spotykane zastosowanie prostych drewnianych domków ogrodowych. Porozrzucane narzędzia wyglądają bardzo nieestetycznie i także się niszczą, więc schowanie ich do domku narzędziowego jest bardzo racjonalne. Pomieszczą się nim praktyczne wszystkie narzędzia i urządzenia konieczne w pracach ogrodowych, jak taczki, szpadle, nożyce, sekatory, rękawiczki, a nawet kosiarka do trawy lub pilarka. W domku można również przygotowywać sadzonki. Niektóre domki mają z boku przedłużany dach i dzięki temu powstaje miejsce na składowanie drewna.

  • Domki ogrodowe dla dzieci

Domki dla dzieci wyróżniają się ciekawą kolorystyką i stwarzają świetne warunki do twórczej zabawy. Wykonane są najczęściej z wysokiej jakości tworzywa, odpornego na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, a przy tym całkowicie bezpiecznego dla maluchów. Zabawa w takim domku nie tylko rozwija wyobraźnię dziecka, ale także daje mu poczucie pewnej intymności.

Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są również domki ogrodowe z dużymi oknami przystosowane do funkcji ogrodu zimowego oraz domki mini sauny.

Jak widać, im większy ogród, tym większe możliwości urozmaicenia go elementami, które nie tylko zostaną praktyczne wykorzystane, ale także upiększą przestrzeń ogrodu. O jednym trzeba pamiętać. Wszelkie drewniane budowle ogrodowe wymagają stałej pielęgnacji i ochrony, aby mogły nam służyć jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>