Menu

MBP IM. J. SŁOWACKIEGO W TARNOWIE zaprosza na wystawę „W ogrodzie wyobraźni Leszka Kuchniaka”.

18 listopada 2015 r. (środa), o godz. 18.00 w największej sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie – Galerii Plastycznej Filii nr 8 (ul. Traugutta 1), odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby wybitnego artysty, „Zasłużonego dla Kultury Polskiej” – Leszka Kuchniaka pt: “W ogrodzie wyobraźni Leszka Kuchniaka”.

Kuchniak zaproszenieLESZEK KUCHNIAK urodził się w 1951 roku w Żarach koło Żagania. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W roku 1976 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni rzeźby prof. J. Bandury, następnie podyplomowe studia na Wydziale Scenografii Teatralno-Telewizyjnej na tej samej uczelni u prof. A. Majewskiego. Uprawia rzeźbę (kameralną, plenerową), malarstwo i rysunek (również satyryczny).

Jest autorem licznych realizacji scenograficznych w teatrach w Rzeszowie i Tarnowie (np. „Kolędziołki” w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, „Opowieści rzeszowskie” w Teatrze Maska w Rzeszowie). Jego prace malarskie i rysunkowe zdobiły szereg książek, tomików poezji (np. okładka książki ”Brzytwy kata Salingera” J. Fąfary), plakatów imprez kulturalnych (np. Święto Paniagi w Rzeszowie).

Artysta dotychczas wziął udział w ok. 120 wystawach zbiorowych i ponad 100 indywidualnych w kraju i zagranicą m.in. w Limburgu (Holandia 1990), Boca Raton i New Yersey (USA 1995), oraz w Brukseli (Belgia 2009). Był uczestnikiem wielu plenerów malarskich i rzeźbiarskich w kraju i zagranicą.

Jest laureatem rozlicznych prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa, wielokrotnym laureatem Nagrody Dyrektora ZSP i Nagrody Dyrektora BWA w Rzeszowie, wielu konkursów branżowych np. „Obraz, grafika, rzeźba roku” w BWA Rzeszów, Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc. Odznaczony orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Sztuki w 2010 roku.

Od 1977 roku pracuje jako nauczyciel rzeźby, obecnie w pracowni warsztatowej rzeźby i snycerstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, a także w licznych galeriach i centrach sztuki.

Twórczość Leszka Kuchniaka to barwne, tętniące życiem malarstwo, w którym na plan pierwszy wybijają się z jednej strony wątki sakralne i żydowskie oraz pejzaże prowincjonalnych miast i miasteczek, z drugiej strony życie i praca trup cyrkowych. Obrazy o tej tematyce są niezwykle oryginalne i ekspresyjne, wzbudzające u widzów zachwyt i prawdziwą radość oglądania. Jak sam autor pisze:

„Staram się być twórcą emocjonalnym, który daje widzowi radość oglądania i inspirację do metaforycznych przeżyć poetyckich. Będąc wędrowcem po kręgach kultury prowincjonalnej dostrzegam zanikający już świat ukochanej Galicji. Staram się ujawnić w swoich pracach źródło ludowego, magicznego impulsu, uformowanego w metaforyczny podtekst liryczny, groteskowy czy społeczny przemijającego czasu”

Wystawę „W ogrodzie wyobraźni Leszka Kuchniaka” można podziwiać do końca grudnia w godzinach: poniedziałek 10.00-15.00, wtorek-piątek 10.00-18.00, sobota 9.00-15.00. Wstęp wolny.
Z A P R A S Z A M Y !

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>