Menu

Cinemarzenie: Pełne spektrum emocji

Listopadowe projekcje w ramach cyklu Cinemarzenie to spotkanie z kinem europejskim, które zachwyciło publiczność festiwali w Wenecji, Berlinie czy Gdyni. Zaprezentowane przez nas filmy są nie tylko spojrzeniem na świat trzech różnych pokoleń, ale i próbą oddania związanego z tym pełnego spektrum emocji. Od wypełniających naszą codzienność absurdów, przez wzruszenia i konfrontację z trudną przeszłością, po projekcję lęków i niepokojów.

7698700_3Na pierwszy ogień pójdzie film o niebanalnym tytule „Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu” (projekcja 8 listopada). Jego autorem jest ceniony i wielokrotnie nagradzany szwedzki reżyser Roy Andersson. To pełna skandynawskiego poczucia humoru opowieść o współczesnym Don Kichocie i Sancho Pansie. W ich „role” wcielają się dwaj obwoźni sprzedawcy – Sam i Jonathan, którzy zabierają nas w tragikomiczną podróż przez życiowe absurdy. Nowy film Anderssona, bardzo mocno utrzymany w jego stylistyce, okazał się największym wygranym ubiegłorocznego weneckiego festiwalu, w efekcie czego reżyser wyjechał z Lido ze Złotym Lwem.

7702247_3W zupełnie inne tony uderzyć postanowił Brytyjczyk Andrew Haigh. Jego film „45 lat” (15 listopada) to przejmująca opowieść o konfrontacji z trudną, bolesną przeszłością. Wszystko zaczyna się dość niewinnie, kiedy para głównych bohaterów – Kate i Geoff – przygotowuje się do celebrowania okrągłej rocznicy swego ślubu. Wszystko przebiega zgodnie z planem aż do momentu, gdy mężczyzna otrzymuje tajemniczy list. Wystarcza on, by zasiać ziarno wątpliwości w zgodnym i statecznym, wydawałoby się, związku. „45 lat” opiera się w dużej mierze na fantastycznych kreacjach doświadczonych aktorów – Charlotte Rampling oraz Toma Courtenaya, którzy za swoje role nagrodzeni zostali na festiwalu w Berlinie.

7706613_3Ostatnie listopadowe spotkanie (22 listopada) to próba zmierzenia się z zupełnie innym lękiem. „Intruz” to osobliwa historia przemocy, której sprawcą, ale i ofiarą, jest nastoletni John. Pełnometrażowy debiut niezwykle utalentowanego Magnusa von Horna to chłodny, ascetyczny portret społecznego wykluczenia i życia z niemożliwym do zmazania piętnem. Film, który swoją światową premierą miał na festiwalu w Cannes, doceniony został także w Gdyni, gdzie zdobył nagrody za reżyserię, scenariusz i montaż. Mocne, odważne i bezkompromisowe kino.

Projekcje połączone z dyskusją odbywają się w niedziele 8, 15 i 22 listopada o godzinie 16 w tarnowskim kinie Marzenie (ul. Staszica 4).

Bilety w cenie 10 zł można kupić w kasie kina oraz za pośrednictwem strony internetowej. Zachęcamy też do śledzenia fanpage’a cyklu na Facebooku!

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>