Menu

DZIEJE SIĘ… – kulturalny weekend 23.10-25.10

Nudzisz się w domu? Nie wiesz co robić w ten weekend? My mamy dla Ciebie propozycje! Poczytaj, co w ten weekend będzie działo się w Tarnowie i wybierz coś dla siebie i Twoich bliskich. Na pewno wtedy zapomnisz o jesiennej chandrze, nudzie. Polecamy!

T E A T R

grażyna_DZIEJE SIEW „Grażynie” Adama Mickiewicza, tak samo jak w przypadku Balladyny Juliusza Słowackiego, najbardziej interesuje nas imię głównej bohaterki. To imię również jest autorską kompozycją Mickiewicza i powstało z połączenia litewskiegio “grazi” – “piękna” z polskim formantem “–ant”. „Grażyna” Mickiewicza zatem to historia kobiety, która walczy i to walczy w sensie dosłownym. W rycerskim przebraniu męża bierze udział w bitwie z Krzyżakami.  Grażyna, czyli “piękna księżna” to “niewiasta z wdzięków i bohater z ducha”. To próba uchwycenia wzorca bohaterki “pięknej i odważnej”, która wkracza na terytorium zajęte przez mężczyzn, by krzyżować z nimi miecze. Ale kim jest Grażyna? Spektakl do zobaczenia w piątek o godzinie 9:00 oraz 11:30 – teatr im. Solskiego.

 

* * *

 

KRÓLdzieje sie„Król” to monodram Matyldy Baczyńskiej na podstawie tekstów Juliusza Słowackiego. Czy „Król-Duch”, opowieść o kolejnych wcieleniach Her Armeńczyka, którego zaczerpnął Słowacki z legendy przytoczonej w „Państwie” Platona, może być w jakikolwiek sposób aktualna na początku XXI wieku? Jeżeli już uznamy, że sama historia ma prawo fascynować, to niemal automatycznie pojawi się kolejne pytanie – jak ją przekazać współczesnemu widzowi, zwłaszcza, że poemat nie był przez Słowackiego pisany z myślą o teatrze. Nie ulega jednak wątpliwości, że poeta, komponując kolejne fragmenty dzieła, niejednokrotnie korzystał ze swojego doświadczenia i fascynacji sztuką sceniczną. Daje się to poznać choćby w sposobie dramaturgicznego prowadzenia spotkań między postaciami. Spektakl będzie można zobaczyć w niedzielę, w teatrze im. Solskiego o godzinie 19:00.

 

 

W Y S T A W Y

na _szkle_DZIEJE SIE „Na szkle – interpretacje” to dwadzieścia niezwykłych prac plastycznych tarnowianina Dariusza Kozioła, malowanych na szkle. Obrazy i witraże Dariusza Kozioła odznaczają się wielością kolorów i kształtów, przykuwają uwagę refleksami światła, różnobarwnymi płaszczyznami oraz intensywnymi kolorami typowymi dla sztuki malowania na szkle. Tematyka prezentowanych prac jest głównie inspirowana przyrodą, starymi drzeworytami japońskimi, odwołuje się też do różnych aspektów symboliki dalekowschodniej.Autor ukończył studia na AGH w Krakowie – kierunek elektrotechnika, obecnie pracuje jako informatyk. Dotyk pędzla na szkle pozwala mu realizować podszepty artystyczne, jest też pomysłem na czas wolny, z którego artysta czerpie ogromną przyjemność i satysfakcję. Wystawę oglądać będzie można w Filii MBP przy ul. Krzyskiej 116, wystawa czynna w piątek w godzinach 10:00-15:00 oraz sobotę w godzinach 9:00-15:00.

 

* * *

 

Sokolnicka_dzieje sieKrzewienie kultury to zbiór prac artystki Kamy Sokolnickiej dedykowany (domniemanym i rzeczywistym) relacjom oraz rolom tarnowskiego BWA i otaczającego je Parku. Osadzony w tarnowskich kontekstach dotyczy również ogólniej tytułowej działalności, mającej już w nazwie coś wskazującego na trudność czy możliwość skaleczenia. Artystka – córka ogrodników, w życiu i pracy zwraca uwagę na koncepcję określającą dwie grupy postaw ludzkich – ogrodniczą i łowczą. Prace tworzące wystawę – Fotosynteza, Czyżnia, Advisor, Goldfinge, Rapsod – ulokowała pośród drzew, krzewów i architektury Parku. Osią wystawy jest Parkan – rzeźba powtarzająca w rzeczywistej skali przęsło zabytkowego ogrodzenia zaprojektowanego przez międzywojennego tarnowskiego architekta Edwarda Okonia. Krzewienie kultury Kamy Sokolnickiej w Parku Strzeleckim zapowiada jubileusz 150-lecia Parku Strzeleckiego, który decyzją Rady Miejskiej został założony w 1866 roku.Wystawa czynna w ten weekend w godzinach 10:00-17:00.

 

* * *

wybalansowałam_DZIEJE SIE„Wybalansowałam” Zofia Stryjeńska, Angelika Kuźniak, Agata Endo Nowicka. Wystawa prezentuje obrazy Zofii Stryjeńskiej z tarnowskiej kolekcji oraz nowe rysunki ilustratorki Agaty Endo Nowickiej zainspirowane postacią Stryjeńskiej. Na wystawie oryginalne obrazy Zofii Stryjeńskiej są tak samo ważne jak słowa Angeliki Kuźniak, która podjęła się opisania tego nieszablonowego życia. Było w nim wszystko: talent, ciężka praca, przeznaczenie, wielka miłość, bolesna zdrada, trudy samotnego macierzyństwa, sukcesy i porażki, splendory i bieda. Tytułowe „wybalansowałam” wyjęte z zapisków Stryjeńskiej przekornie podkreśla „balans”, który z jej pełnego przygód życia skutecznie się wymykał. Za to odnajdziemy go w jej sztuce, choć tak bogatej i różnorodnej, to zawsze oryginalnej i spójnej formalnie. Wystawę będzie można obejrzeć  w ten weekend w Biurze Wystaw Artystycznych  w godzinach 10:00-17:00.

 

 

I N N E

tydzień_kultury_chrześcijańskiej_DZIEJE SIEXXX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Wydarzenie corocznie organizuje Klub Inteligencji Katolickiej im. arcybiskupa Jerzego Ablewicza w Tarnowie. Z tej okazji odbywać się będą promocje książek, wykłady, koncerty czy wernisaże wystaw. Już w ten weekend dla wszystkich zainteresowanych ciekawe wydarzenia.

„Kapliczki tarnowskie”

Wystawa prac członków Twórczego Klubu Seniora przy parafii Św. Maksymiliana Kolbe w Tarnowie. Wernisaż wystawy poprowadzi Pan Andrzej Trybulski. Filia nr 9, ul. Krzyska 116, wernisaż dn. 23 października, godzina 10:30. Wystawa czynna do 15 stycznia 2016

„Mój święty patron…”

W Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej Członkinie Klubu Moli Książkowych „Różowe Moliki” zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego czytania wybranej literatury religijnej opisującej drogę do świętości naszych patronów. Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 24 października, godz. 11.00-13.00

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>