Menu

Retrospektywa – filmy Marcina Wrony

W najbliższą niedzielę w ramach cyklu Cinemarzenie, wyjątkowo na 3 seansach kino Marzenie zaprezentuje Retrospektywę filmów, niedawno  zmarłego tragicznie reżysera Marcina Wrony.

Ten młody twórca uznawany za jednego z najzdolniejszych w swoim pokoleniu, zrealizował trzy filmy fabularne, które poprzedziły uznane i nagradzane etiudy szkolne, otwierające mu drogę do realizacji filmów fabularnych. Jedna z nich, 2-u minutowa Telefono, etiuda szkolna z 2004 roku, zauważona została przez wybitnego hiszpańskiego reżysera Pedro Almodowara który dołączył ją do hiszpańskiego wydania kolekcji wszystkich swoich dzieł.

W 2007 roku Marcin Wrona debiutuje filmem fabularnym „Moja krew”. Zostaje zauważony zarówno przez krytyków jak i widzów, i w 2010 roku powstaje  kolejny film, „Chrzest” za który otrzymuje Srebrne Lwy na Festiwalu w Gdyni, aby potem zebrać ich więcej m. in. nagradza go Jury Młodzieżowe 25 Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Następne pięć lat dzielące go od realizacji kolejnego filmu fabularnego „Demon”, będącego jego filmem ostatnim, to czas współpracy z teatrami, telewizją  i czas osobistego rozwoju. Zdobywa tytuł doktora sztuk filmowych, wykłada na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego  w Katowicach i realizuje spektakle teatralne m. in w Teatrze TV.

Nagła śmierć reżysera niestety, przerwała jego „ rozmowę z widzem”. Marcin Wrona odbierając na tarnowskim Rynku Nagrodę Jury Młodzieżowego 25 TNF w 2011 roku, wyraził swoje wielkie marzenie zrealizowania filmu w Tarnowie w mieście z którego pochodził. Marzenie się spełniało, od lutego miały zacząć się zdjęcia w Tarnowie.

Wielka szkoda i żal….

Niedzielną projekcją wszystkich jego filmów fabularnych, organizatorzy chcą przypomnieć widzom historie które opowiadał, uzupełniając ją wspomnieniem Marcina Koszałki, operatora, reżysera, współpracownika, kolegi Marcina Wrony, z którym jako operator realizował ostatni Teatr TV „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej.

 

cinemarzenie_październik_RMW_www

Kino Marzenie 25 października (niedziela)

Retrospektywa filmów Marcina Wrony:
16.00
Człowiek Magnes

Moja krew
18.00

Telefono

Chrzest

20.00

Demon

Ostatniej  projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z operatorem, reżyserem Marcinem Koszałką, który wspominać będzie tarnowskiego reżysera.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>