Menu

Kulturalnie DZIEJE SIĘ… – weekend 2.10.-4.10.

Dzieje się, oj dzieje! Jeśli nie masz co robić, a nie chcesz się nudzić, polecamy pójść na wystawę, do kina, na koncerty lub inne, równie ciekawe wydarzenia kulturalne.

W Y S T A W Y

janczy_DZIEJE SIEMyślenie krajobrazem stanowi sposób widzenia świata Janczego. Przekracza skojarzenia z gatunkiem obejmującym wyobrażenia widoków natury. Stanowi wizualną narrację poświęconą pamięci przyrody i wielowymiarowości istnienia, budowaną na powierzchni i w przestrzeni, w oparciu o strategie recyklingowe. Recykling fascynuje Janczego na różnych poziomach: materiałowym i ideowym, stanowi też model jego dialogu z mistrzami sztuki ubiegłego stulecia. Postawa twórcza reprezentowana przez Janczego, choć obecna w praktykach artystycznych od stulecia, wpisuje się zarazem we współczesne sposoby działania twórców tzw. „everyday sculpture”. Cechująca go zaś wrażliwość na wartości wyrazowe materii i przywiązanie do złożonego procesu kreowania prac, okazują się wciąż aktualne, co więcej, przekonująco zachęcają do namysłu nad „krajobrazem” naszej codziennej świadomości. Wystawę Janusza Janczego „Pejzaż podręczny” będzie można obejrzeć w Biurze Wystaw Artystycznych w ten weekend, w godzinach 10:00 do 17:00.

* * *

CzteryPoryRoku_dzieje sieWystawa „Cztery pory roku” to impresje na temat polskiego krajobrazu. Wysmakowane kolory oraz dobrane z ogromną wrażliwością tematy tworzą panoramę czterech pór roku. Te zdjęcia to poruszające obrazy łączące malarstwo z fotografią. Pomysł stworzenia takiego cyklu powstał kilkanaście lat temu w Australii i wyrósł z tęsknoty za polską przyrodą, której artysta nadał wymiar uniwersalny. Ekspozycji towarzyszyć będzie album „Cztery pory roku” wydany przez wydawnictwo Boni Libri. Album jest ekskluzywną publikacją zaprojektowaną przez samego autora i zawierającą 117 zdjęć. Dodatkowo w albumie będzie można znaleźć przygotowaną przez Tomasza Sikorę płytę CD zatytułowaną „Co słychać na wsi”, będącą dźwiękowym suplementem do fotografii. Wystawę będzie można oglądać w ten weekend, czynna w piątek w godzinach 10:00 – 18:00, a w soboty w godzinach 10:00 – 17:00. 

 

M U Z Y K A

JURIJ_DZIEJE SIEMiędzynarodowy Dzień Muzyki – 40. rocznicę ustanowienia święta „dobrych dźwięków” zapoczątkowaną z inicjatywy wspaniałego skrzypka Yehudi Menuhina w roku 1975 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej świętować będzie 3 października koncertem najwybitniejszego na świecie bajanisty Jurija Szyszkina oraz niezwykłego duetu akordeonowego Harmonium Duo. Artyści wykonają utwory M. Musorgskiego, N. Rimskiego-Korsakowa oraz D. Szostakowicza, które nabiorą wyjątkowego wymiaru artystycznego dzięki niezwykłym możliwościom kolorystycznym, brzmieniowym i technicznym, jakie dają muzykom współczesne akordeony koncertowe. Harmonium Duo i Jurij Szyszkin to dwie generacje najwybitniejszych przedstawicieli polskiej i rosyjskiej sztuki akordeonowej, współpracujących ze sobą od 10 lat, to także koncertujący w najbardziej prestiżowych salach na świecie artyści, którzy zmienili oblicze swojego instrumentu. Niezwykły koncert odbędzie się w sobotę, początek wydarzenia o godzinie 18:00 w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

* * *

mali_swierczkowiacy_DZIEJE SIEJubileuszowy, uroczysty koncert z okazji 10 lat istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Świerczkowiacy”. Ten założony w 2005 r., zespół dziecięcy zaczynał swą pracę w dwudziestoosobowej grupie. Dziś instruktorzy pracują z 120 dziećmi i młodzieżą oraz prowadzą przedszkole dla 75 maluchów. Głównym celem zespołu pozostaje niezmiennie roztańczenie i rozśpiewanie najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno muzyki, słowa i ruchu. Bardzo dużą uwagę przykłada się do upowszechniania tańców i pieśni narodowych ludowych i z terenu całej Polski , ze szczególnym uwzględnieniem rodzimego regionu Krakowiaków Wschodnich. Duży nacisk kładzie się tutaj na rozwój świadomości artystycznej a także regionalno-patriotycznej, dzięki czemu najmłodsi członkowie Świerczkowiaków są świadomi dziedzictwa własnego regionu. Co więcej, chętnie dzielą się nim z innymi. Zespół poza propagowaniem kultury prowadzi bogatą aktywność pedagogiczną, wychowawczą i socjalizacyjną. Jubileusz jest okazją do złożenia podziękowań dla wszystkich pracujących w Zespole i dla Zespołu. Jest także pretekstem do tego, aby pokazać, że tak wiele dzieci i młodzieży zajmuje się kulturą własnego regionalną, poznaje ją, uczy się jej, utrwala i prezentuje. Koncert odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce, w niedzielę o godzinie 17:00.

 

* * *

KROGULSKI_dzieje sieRok 2015 w tarnowskiej kulturze został ogłoszony Rokiem Józefa Władysława  Krogulskiego – wywodzącego się z Tarnowa wybitnego pianisty, kompozytora, cenionego pedagoga oraz organizatora i dyrygenta chórów kościelnych. Z okazji 200-lecia jego urodzin Prezydent Tarnowa zaprasza na wydarzenia poświęcone tej wybitnej postaci. Jednym z takich wydarzeń jest uroczysty koncert pt.  Z okazji 200-lecia urodzin Józefa Władysława Krogulskiego w wykonaniu Wrocławskiego Zespołu Kameralnego Eurosilesia Ensemble. Podczas występu usłyszymy utwory Józefa Władysława Krogulskiego. Początek koncertu w niedzielę o godzinie 18:00, w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie.

 

T E A T R

SKĄPIEC_dziejePieniądze i wszelkie ziemskie majątki, które od wieków nieprzerwanie kuszą nas swym bogactwem, zazwyczaj przysłaniają to co najważniejsze. Myśląc tylko o pomnożeniu dóbr materialnych, tracimy prawdziwy sens i cel naszego życia. Zapominamy o bliskich i uczuciach. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jesteśmy do niego podobni. Monety na punkcie których ma ciągłą obsesję, prowadzą go do zguby i osamotnienia. To obraz „Skąpca”, autorstwa Mariana Pecko, który zadaje jedno pytanie, jak odczytywać Skąpca w dobie kryzysu, kiedy każdy z nas uwikłany jest w kapitalistyczne zależności, każdy ma dług, każdy pożąda rzeczy? Być może język molierowskiej komedii potrafi unieść problemy, z którymi stykamy się na co dzień – w krzywym zwierciadle pokazując sytuację bohaterów, których połączyła zaginiona szkatułka. Spektakl do zobaczenia w Teatrze im. Solskiego w piątek, o godzinie 10:00.

 

* * *

Gwiazda_kajzar_ dziejs eiSztuka „Gwiazda” jest rodzajem monologu wewnętrznego, monodramem aktorki chcącej ustalić swą tożsamość, przypominającej sobie gorączkowo grane niegdyś role, gesty, słowa i fragmenty ról już zapomnianych. „Gwiazda” jest sztuką o miłości, o oddaleniu, upadku, sztuczności, ofiarowaniu się, buncie, odradzaniu się, niezłomności, tęsknocie, pamięci, zgodzie i niezgodzie, o głupocie, o sukniach, o formach, które się rozpadają i starzeją, o aktorach, o nas wszystkich. To brzmi podniośle, ale Gwiazda nie boi się grać o tę właśnie stawkę najpoważniejszą, o patos, którego odwrotnością jest śmieszność. Spektakl do zobaczenia w niedzielę w tarnowskim Teatrze, początek o godzinie 20:00.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>