Menu

Narodowe Czytanie 2015 – “Lalka” Bolesława Prusa – Miejska Biblioteka Publiczna

Już pojutrze, w sobotę 5.09, w godz. 15.00-18.00 na Placu Kazimierza odbędzie się Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.

5 września na Placu Kazimierza w Tarnowie, w godzinach od 15.00 do 18.00, odbędzie się już po raz czwarty Narodowe Czytanie. Ogólnopolska akcja publicznego czytania zainicjowana została przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jest objęta Jego patronatem.

Po raz pierwszy cztery lata temu w 2012 roku czytano publicznie w całej Polsce – także w Tarnowie – wspólnie czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, rok później odkrywaliśmy piękno i ciętość Fredrowskiego języka, zaś w ubiegłym roku podczas trzeciej osłony akcji przypomnieliśmy fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. „Wspólna lektura (…), cytując słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, (…) to nie tylko kontakt z pięknem polszczyzny (…) ale również możliwość spędzenia czasu wolnego w gronie najbliższych i znajomych”. To akcja, która ma na celu popularyzowanie czytelnictwa i wzmacnianie w ten sposób narodowej tożsamości.

 Bohaterem tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest „Lalka” Bolesława Prusa. Wspólne Czytanie będzie wspaniałą okazją, by po 125 latach od wydania „Lalki” odnaleźć nowe tropy interpretacyjne i przekonać się po raz kolejny, jak wiele emocji wzbudza w nas ta powieść. Ta sama, która spędza sen z powiek maturzystów, którą każdy nauczyciel polskiego nakazuje czytać, podkreślając fakt, że „wielkim dziełem jest”. Czołowa powieść realizmu krytycznego, traktująca o miłości, przyjaźni, polityce, polskim społeczeństwie, interesach, pracy i o złożoności człowieka.

Wśród czytających to wspaniałe dzieło będą aktorzy tarnowskiej sceny, przedstawiciele władz naszego miasta oraz bibliotekarze i publiczność biorąca udział w akcji. Oprócz satysfakcji i dobrej zabawy zapewniamy dodatkowe atrakcje czytelnicze i nie tylko. Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału!

 

NARODOWE CZYTANIE „LALKI” – 5 WRZESNIA (SOBOTA) – PLAC KAZIMIERZA – GODZ. 15.00 – 18.00

Narodowe Czytanie (Large)

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>