Menu

“NA DOBRY POCZĄTEK” Wystawa niemieckojęzycznej literatury dla dzieci i młodzieży

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza na wystawę plakatów i książek niemieckojęzycznych pt: „Na dobry początek”, która odbędzie się we wrześniu w  Galerii Plastycznej Filii nr 8 w Tarnowie-Mościcach (gmach Centrum Sztuki Mościce).  Jest to kolejne wspólne przedsięwzięcie tarnowskiej biblioteki oraz Instytutu Goethego w Krakowie. Zapoczątkowana w 1995 roku współpraca między obiema instytucjami zaowocowała organizacją wielu  imprez kulturalnych (wystaw, prelekcji) popularyzujących niemiecką historię, język i kulturę  oraz zaopatrzeniem Działu Książki Obcojęzycznej MBP w wartościową literaturę niemieckojęzyczną:  publikacje o charakterze informacyjnym, nowości z zakresu beletrystyki i literatury faktu.

Wystawa Instytut GoethegoObecna wystawa pozwoli zapoznać się z ogromną różnorodnością najnowszej niemieckiej literatury dla dzieci i młodzieży. Literatura dziecięca w krajach niemieckojęzycznych przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Co roku ukazuje się około 8.000 tytułów dla dzieci i młodzieży, z czego 6.000 to książki niemieckojęzycznych autorów. Bogactwo niemieckojęzycznej literatury dziecięcej i młodzieżowej przejawia się nie tylko w dużej liczbie publikacji. Można zauważyć z jednej strony tendencję do wydawania książek przeznaczonych dla określonych grup docelowych i zawierających konkretne przesłania i pouczenia, a z drugiej strony dążenie do wykraczania poza sztywne kategorie. I na tym “pograniczu” często powstają najbardziej wartościowe książki w sensie estetycznym, których autorzy nie uchylają się od trudnych tematów i nowych rozwiązań formalnych. Niniejsza wystawa stanowi właśnie wybór takich pozycji o wybitnej wartości literackiej i artystycznej.

 Prezentacja obejmuje pozycje  zarówno autorów, którzy doczekali się polskiego przekładu (Wolfgang Herrndorf “Czik”, Andreas Steinhöfel “Rico, Oskar i głębocienie” oraz Alina Bronsky “Park rozbitków”), jak i autorów nieznanych jeszcze polskim czytelnikom. Ponadto na wystawie prezentowane są książki z najnowszej Listy Białych Kruków (White Ravens) oraz wybrane polskie przekłady książek dla dzieci i młodzieży. Projekt  powstał we współpracy z Międzynarodową Biblioteką Młodzieżową w Monachium. Więcej Informacji o projekcie: http://www.goethe.de/ins/pl/war/pro/vonallemanfangan/wystawa.pdf

Instytut Goethego to najważniejsza instytucja niemieckiej, zagranicznej polityki kulturalnej. Podstawowe zadania Instytutu Goethego to popularyzacja języka niemieckiego, wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej oraz przekazywanie aktualnych informacji na temat życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego i politycznego Niemiec. Instytut posiada przeszło 120 placówek w ponad 70 krajach oraz 16 placówek w Niemczech. W Polsce działają dwie placówki: w Warszawie i Krakowie.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>