Menu

Najpiękniejsze erotyki Poświatowskiej

Dziś na naszej półce z książkami znajdziecie poezję jednej z największych polskich poetek, która zasłynęła z erotyków. Czytane, przekładane na wiele języków na świecie i powodujące wylew rumieńców na policzkach niejednej z Pań. Polecamy, z całym sercem!

Halina Poświatowska „Jestem Julią”

jestem-juliaDesperackie pragnienie życia i tęsknota za utraconą miłością w jej najpiękniejszym wymiarze – tę intymną cząstkę siebie Halina Poświatowska pozostawia w każdym utworze. Wybitna, przedwcześnie zmarła poetka jak nikt inny potrafi skonfrontować w liryce nadzieję i lęk, życie i śmierć. Młodzieńcze uniesienia i zachwyty mieszają się z rozpaczliwymi próbami zatrzymania przy sobie kochanej osoby. Upragniona bliskość koi zmęczoną duszę, lecz nie zostaje na zawsze. Halina Poświatowska za sprawą świadomości choroby od dzieciństwa żyła w cieniu własnego przeznaczenia. Próbując stawić mu czoło w swojej twórczości, czasem bywa drapieżna, kiedy indziej ukrywa rozpacz pod maską chłodnej ironii. „Jestem Julią” to wybór najpiękniejszych wierszy Poświatowskiej o nienasyconym miłością sercu, którego tragedia nie zdołała złamać.

 

 

Halina Poświatowska „Elementarz dla szczęśliwych i nieszczęśliwych kochanków”

elementarz-haliny-poswiatowskiejNie ma w polskiej poezji drugiej takiej autorki jak Halina Poświatowska. Nie ma kobiety, która o upragnionej miłości pisałaby w tak wyjątkowy sposób. Dla niej podjęła rozpaczliwą walkę o życie. Przegrała, ale pozostawiła po sobie bezcenne świadectwo własnych zmagań. Na „Elementarz…” składają się wiersze, listy i fragmenty prozy, które tworzą razem poruszający przewodnik po najgłębszych zakamarkach duszy poetki. Zebrane w tej książce teksty pozwalają dojrzeć również mniej znane oblicze Poświatowskiej: ironiczne, mroczne i dalekie od ckliwego stereotypu.

 

 

Halina Poświatowska „Listy”

listy“Nie wyobrażaj sobie, że dostaniesz ode mnie wiele listów, to jest ciągle ten sam list i ciągle nie dokończony”-Halina. Obszerny wybór listów Haliny Poświatowskiej, pisanych na przestrzeni kilkunastu lat, aż do śmierci, do krewnych, przyjaciół, powierników, opiekunów i ukochanych poetki. Układa się w szczególną, niesłychanie osobistą autobiografię Autorki, z drugiej zaś strony daje obiektywne świadectwo jej wielkiej wrażliwości, siły, ciekawości świata i woli życia. „Przez długi czas wyimki z jej listów, drukowane w prasie literackiej, tygodnikach i miesięcznikach, stanowiły przedmiot domniemań i sensacji. Zakładano domyślnie, iż kryją nieznane oblicze pisarki” – pisze Grażyna Borkowska. Jak jest naprawdę? Kim była autorka Opowieści dla przyjaciela i przejmujących wierszy?

 

 

Katarzyna Karaskiewicz „Halina Poświatowska w zwierciadle swej kobiecości”

w-zwierciadle-swej-kobiecosciSzkic o Halinie Poświatowskiej nie jest ani psychologicznym studium biograficznym, ani kolejna analiza jej wciąż budzącej emocje poetyckiej i prozatorskiej twórczości. To opowieść o młodej kobiecie, która mimo trapiącej ja ciężkiej choroby chciała żyć pełnią życia:  studiować, pisać, modnie się ubierać, malować, buszować po księgarniach i sklepach z damskimi łaszkami… Autorka podąża tropem jej zwykłych dni, ulubionych lektur, przyjaźni, miłosnych fascynacji, rozterek, egzystencjalnych przemyśleń, utrwalonych w pamięci przyjaciół i rodziny, wydobytych z pozostawionych listów…

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>