Menu

DZIEJE SIĘ… – weekend

Kolejny weekend przed nami, a jeśli nie wiesz co ze swoim wolnym czasem zrobić, poznaj nasze propozycje i wybierz jedną z nich, albo pójdź na wszystkie. Masz czas i nudzisz się? To doskonała okazja, żeby zabrać rodzinę na weekendowe zwiedzanie muzeum lub pójście na warsztaty albo do teatru. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

W Y S T A W Y

kosciołyDZIEJE SIELukas Jasanský, Martin Polák „Kościoły, kościoły” – wystawa jest premierowym w Polsce pokazem cyklu Kościoły, kościoły” – fotografii polskich współczesnych kościołów wykonanych przez czeski duet Jasanský/Polák. Cykl powstaje od 2012 roku i obejmuje także kościoły Tarnowa i okolic. Doskonale wykonane na analogowych, niczym legendarna Foma, materiałach zdjęcia nicują dominujące rozumienie fotografii. Najprościej twórczość Jasanský’ego i Poláka byłoby określić słowem wytrychem „sztuka konceptualna”. Czeska ironia dyskwalifikuje jednak konceptualizm ich działań, a dodany dla precyzji opisu jakże modny jeszcze do niedawna przedrostek „post” sprawy nie ułatwia. Choć może jednak coś w tym jest i Jasanský z Polákiem to postkonceptualni postfotografowie przedstawiający w tych postartystycznych czasach postarchitektoniczne postkościoły. Wystawę będzie można zobaczyć w weekend w Biurze Wystaw Artystycznych, w godzinach od 11:00 do 18:00.

* * *

lukasz malczewskidzieje sieŁukasz Malczewski to wyróżniany i nagradzany na wielu konkursach międzynarodowych. Jego akty znalazły się w rankingu 180 najlepszych aktów na świecie – publikowanych w „Świat Obrazu”. Jego portfolio zostało opublikowane w Professional Photographer Magazine. Artysta urodził się w 1977 roku w Łodzi. Uczył się zawodu w Londynie. Po kilku latach wrócił do Polski i zaczął pracować jako fotograf freelancer. Obecnie współpracuje z wieloma polskimi firmami. Realizuje głównie projekty komercyjne. Specjalizuje się w portretach, aktach, modzie oraz beauty. Wyróżniany i nagradzany na wielu konkursach międzynarodowych. Jego akty znalazły się w rankingu 180 najlepszych aktów na świecie – publikowanych w „Świat Obrazu”. Ostatnio jego portfolio zostało opublikowane w Professional Photographer Magazine. Artysta prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu fotografii. Wystawę będzie można obejrzeć w Centrum Sztuki Mościce, w ten weekend. Godziny zwiedzania: w piątek od 10:00 do 20.00 oraz w sobotę i niedzielę w godzinach 15:00 – 20:00.

* * *

piernik_wystawa„Świat toruńskiego piernika” – to wystawa, która zaprojektowana została na kształt stylizowanej drewnianej kogi (żaglowca handlowego), nawiązującej do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrzu zaaranżowano średniowieczny kram piernikarski, sklep z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wieczną piekarnię. Na wystawie prezentowane są oryginalne zabytkowe obiekty muzealne (m.in. eksponaty słynnej toruńskiej kolekcji kunsztownie rzeźbionych form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami  ekspozycji są również możliwe do dotykania i oglądania kopie przedmiotów (np. kopie form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia). Ekspozycję uzupełniają pomoce dydaktyczne, aromatyczne i egzotyczne przyprawy, plansze informacyjne, archiwalne zdjęcia i plakaty oraz ucharakteryzowane na piekarza, kramarkę, kupca i sklepikarkę manekiny. Do zobaczenia w Muzeum Okręgowym w piątek w godzinach 9:00-15:00, sobotę i niedzielę w godzinach 10:00-16:00.

* * *

fringe krakow dzieje sieKraków Photo Fringe i BWA w Tarnowie zapraszają na Tarnowski Weekend Fotografii w ramach Kraków Photo Fringe. Kraków Photo Fringe to inicjatywa, która skupia wydarzenia o tematyce fotograficznej odbywające w Krakowie i Małopolsce równolegle do Miesiąca Fotografii w Krakowie. To szereg ciekawych wydarzeń dla całej rodziny, między innymi: „Światło. Fotografia. Ruch”, czyli warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 10 – 12 lat, Wilhelm Sasnal ”Concorde is dead” – pokaz specjalny fotografii oraz ZOOM. LE MAGAZINE DE L’IMAGE – przegląd archiwalnych magazynów. Wszystko to w ten weekend w godzinach 11:00-14:00 i 12:00-19:00.

 

T E A T R

GRAZYNA_dzieje sieW „Grażynie” Adama Mickiewicza, tak samo jak w przypadku Balladyny Juliusza Słowackiego, najbardziej interesuje nas imię głównej bohaterki. To imię również jest autorską kompozycją Mickiewicza i powstało z połączenia litewskiegio “grazi” – “piękna” z polskim formantem“–ant”. „Grażyna” Mickiewicza zatem to historia kobiety, która walczy i to walczy w sensie dosłownym. W rycerskim przebraniu męża bierze udział w bitwie z Krzyżakami.  Grażyna, czyli “piękna księżna” to “niewiasta z wdzięków i bohater z ducha”. To próba uchwycenia wzorca bohaterki “pięknej i odważnej”, która wkracza na terytorium zajęte przez mężczyzn, by krzyżować z nimi miecze. W przedstawieniu naszym chcemy zadać jedno pytanie: kim, do cholery, jest Grażyna? Spektakl odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu „250-lecia teatru publicznego w Polsce”, w tarnowskim teatrze będzie można obejrzeć spektaklu w reżyserii Radosława Rychcika, w specjalnej cenie 250 groszy. Spektakl do zobaczenia w sobotę i niedzielę, o godzinie 19:00.

* * *

mis_csm dzieje sieCentrum Sztuki Mościce zaprasza na spektakl dla dzieci „Miś Tymoteusz Rym Cim Ci” Teatru Lalek RABCIO z Rabki Zdroju. Jak odnaleźć prawdziwego przyjaciela i wyjść zwycięsko z trudnej sytuacji? Na takie pytania pomoże znaleźć odpowiedz miś Tymoteusz – bohater spektaklu dla dzieci. Przedstawienie Jana Wilkowskiego należy do klasyki Polskiego Teatru Lalek. Opowiada o przygodach misia Tymoteusza, jego osamotnianiu i poszukiwaniu przyjaźni. Pewnego dnia Tymoteusz wysłany przez swojego tatę po zakupy, spotyka bezdomnego pieska, z którym się zaprzyjaźnia. Niestety, tato nie akceptuje nowego towarzysza zabaw. Piesek musi pozostać poza domem. Nieoczekiwane wydarzenia zmieniają jednak sytuację wszystkich bohaterów i poddają próbie relacje między nimi. Czy Tymoteusz, jego tato i piesek zdołają sprostać trudnemu zadaniu? Barwna i pomysłowa scenografia Barbary Wójcik, muzyka Bogdana Szczepańskiego to jedne z wielu ciekawych elementów przedstawienia. Wielkie, puchate lalki z pewnością spodobają się najmłodszym widzom. Do zobaczenia w niedzielę, początek o godzinie 15:00.

 

W A R S Z T A T Y

masterclass_dzieje sieWarsztaty  „Master Class” w Centrum Sztuki Mościc eto wydarzenie, które odbędzie się w ramach Kraków Photo Fringe – Tarnowskiego Weekendu Fotografii w dniach 23 i 24 maja. Warsztaty z cyklu Master Class, dedykowane dla osób, które cenią piękno kobiecego ciała oraz portret jako formę obrazowania emocji. Podczas zajęć Łukasz Malczewski wprowadzi uczestników z tajniki swojego warsztatu, przygotowania sesji i pracy z modelką. Opowie także jak doszło do wykonania prac które otrzymały liczne wyróżnienia. Warsztaty podzielono na 3 części: część teoretyczna i dyskusyjna, strona techniczna sesji i zajęcia praktyczne uczestników. Spotkanie odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce. Początek warsztatów w sobotę o godzinie 10:00.

 

 

* * *

tango_dzieje sieOstatnia okazja, aby wziąć udział w zmysłowym tańcu. Po raz ostatni odbędą się już Warsztaty Tanga Argentyńskiego w Centrum Sztuki Mościce. Są to spotkania dla początkujących oraz już trochę umiejących i dla tych, którzy po prostu lubią, kochają albo dopiero chcą poznać tango i spędzić weekendy w cudownym klimacie. Czar intymnego i zmysłowego tanga trwa nieprzerwanie już ponad 100 lat. Na czym polega jego magia, która przyciąga tysiące osób na całym świecie? Czy sprawia to piękna muzyka? Czy może bliskość z partnerem. A może ucieczka od szarej rzeczywistości, które tango umożliwia? Jak zapewniają organizatorzy, aby zacząć naukę nie są potrzebne specjalne predyspozycje lub przygotowanie, jest to taniec dla każdego i w każdym wieku. Lekcje poprowadzą instruktorzy: Marianna Dąbek, Aleksander Pyzioł oraz Maciej Michalik. Warsztaty odbędą się w niedzielę o godzinie 13:30.

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>