Menu

„Pejzaże od wiosny do śniegu” – wieczór autorski

Oto kolejna niepowtarzalna możliwość poznania ludzi pióra. Tym razem swój dorobek literacki zaprezentuje  Maria Kwater – tarnowska poetka średniego pokolenia, która na swoim koncie ma wiele wierszy o różnorodnej tematyce, jak również szkolnych przedstawień i poezji okolicznościowej.

Maria Kwater – urodzona w Tarnowie, dzieciństwo i młodość spędziła w Mościcach. Ukończyła IV Liceum Ogólnokształcące, a potem pracowała w administracji Zakładów Azotowych w Mościcach, kończąc jednocześnie kurs archiwistów w Krakowie. Jest członkinią Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tarnowie, w którym pełni funkcję w Komisji Rewizyjnej. Większość jej utworów ukazała się w almanachach RSTK – „Pasje życia” i „Skarbiec piękna”. Jest cenioną animatorką kultury i koordynatorką wydarzeń teatralnych aktywizujących młodzież tarnowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. W 2002 roku otrzymała dyplom od Prezydenta Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie amatorskiej twórczości artystycznej. W 2003 roku została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2011 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 25-lecia RSTK w Tarnowie.

Kwater_wieczór

Zadebiutowała w 2012 roku zbiorem wierszy zebranych pt: „Zamknięte w pułapce czasu…”, w którym niejako ogłosiła swój artystyczny manifest: „Moja poezjo nie milcz już dłużej/ Litery myślom niech zaczną służyć/ Chcę coś zostawić po moim istnieniu. I apeluje sama do siebie Niech ma tęsknota piórem zazgrzyta/ Rozetnie ciszę stalówką tworzenia/ A wszystkie moje myśli, nawet skryte/ Niech w metafory poezji zamieni”.

Drugi autorski tomik poezji pt: „Pejzaże od wiosny do śniegu” wydany został w ubiegłym roku, a w nim autorka zawarła – jak sama pisze – „w prostych, rymowanych słowach nie zawsze kolorowy świat”. We wstępie do tomiku Stanisław Świder tak puentuje twórczość Marii Kwater: „Niezwykle to cenne, i stanowiące o posiadanym Talencie, w twórczości literackiej zwłaszcza – wiersze Pani Marii przykuwają i skupiają uwagę kolejnych pokoleń wchodzących w dorosłość, a wędrówka po przestrzeniach i rytm czasu, podawane z głębi metafory, uruchamiają wyobraźnię Słuchaczy. A czegóż trzeba więcej, aby przyznać uznanie dla Ludzkiej Ekspresji, i aby docenić zasługę Marii Kwater dla lokalnej i ponadlokalnej Twórczości poetyckiej?”

Na spotkanie zaprasza Czytelnia Naukowa MBP w Tarnowie, ul. Krakowska 4. Początek o godzinie 17:00.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>