Menu

Na naszej półce z książkami…

Co możemy przeczytać, kiedy nam się będzie nudzić? Mamy dla Was kilka ciekawym pozycji książkowych, które na pewno przyciągnąć uwagę każdego czytelnika. Co trafiło ostatnio do biblioteczki MiL-a?

Laura

lauraMałe miasteczko Palokaski leży w okolicach Helsinek. Pod koniec lata, kiedy wszyscy powinni szykować się do nowego roku szkolnego, życie mieszkańców skupia się na tajemniczym zaginięciu młodej dziewczyny o imieniu Laura, która nie wróciła do domu z imprezy organizowanej na plaży. Wszyscy zaczynają snuć podejrzenia, co mogło się z Laurą stać, jaki był powód jej zaginięcia. Przez dłuższy czas policja nie chce wierzyć, że powszechnie lubiana i utalentowana dziewczyna może nie żyć. W tym ponurym miasteczku zjawia się Mia, była policjantka, ekspert od Internetu, która z początkiem roku szkolnego ma rozpocząć pracę pedagoga w szkole Laury. Jej brat pracujący w szkole jako psycholog, był w jakiś niejasny sposób związany z zaginioną dziewczyną. Wszystkie te sytuacje komplikują jej pracę. Mia musi trafić wszędzie tam, gdzie pozwala jej doświadczenie policjanta, a nie nauczyciela. To pomaga jej na drodze do wyjaśnienia sprawy zaginięcia Laury. „Laura” to trzymający w napięciu psychologiczny kryminał, prowadzący przez kolejne kręgu piekła na fińskiej prowincji, na której życie toczy się niejako idyllicznie. Pozorne szczęście mieszkańców niszczy zaginięcie Laury. To połączenie atmosfery niepokoju i tajemnicy. Wszechobecne zło czai się wszędzie, nawet wśród pozornie niewinnych bliskich osobach, budząc niepokój i dreszcz emocji. Tu wszyscy są w kręgu podejrzeń albo zaraz się w nim znajdzie. To takie fińskie miasteczko Twin Peaks.

Zanim odejdę. O tym, co naprawdę ważne

zanim-odejde-o-tym-co-naprawde-wazne-Mądrość życiowa to czasem najlepszy testament, jakim możemy po sobie zostawić. Książka ma być opisem najważniejszych życiowych lekcji. Peter Kreeft to jeden z najbardziej uznanych filozofów. Napisał dla swoich dzieci i wnuków przewodnik po życiu. Składa się on ze 160 notatek, w których poruszane są sprawy najważniejsze, kształtujące osobowość i życie, takie jak modlitwa, odwaga oraz optymizm. W książce poruszane są tematy rodziny, seksu, śmierci, a zwłaszcza logiki miłości. Najważniejszym przesłaniem odchodzącego ojca i dziadka jest przekonanie, że obok miłości największą siłą napędową człowieka jest przebaczenie. Ta retrospekcja autora ma być jego spuścizną, pomocą młodym w ich życiu. Młodzi bowiem stoją u progu swojej drogi życiowej, mają do wyboru wiele ścieżek, niejako stoją na rozdrożu. Ważne jest, aby wybrali mądrze.

Hopeless

hopelessBohaterką powieści jest 17-letnia Sky. Jej życie wydaje się być dobrze ułożone, do czasu kiedy poznaje pewnego chłopaka, Deana Holdera, o którym krążą już pewne plotki. Mottem książki jest: Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję niż wiara w kłamstwa. Siedemnastoletnia Sky uświadamia sobie wszystko po spotkaniu Holdera. Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności dziewczyna odczuwa strach, ale jednocześnie fascynacje, ożywają w niej wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. Początkowo Sky trzyma się na dystans, bo wie, że Holder oznacza kłopoty. Natomiast sam Dean chce się o niej jak najwięcej dowiedzieć. Kiedy Sky poznaje chłopaka bliżej, okazuje się, że nie jest tym, za kogo uważała, że on zna ją lepiej niż ona sama siebie. Od tej pory życie Sky bezpowrotnie się zmienia. Książka wprowadza człowieka w tysiące różnych emocji od bardzo skrajnych, takich jak gniew, ból, rozpacz, niezrozumienie, ciekawość, radości i smutku jednocześnie. Czytając książkę, chce się więcej i więcej, a jak twierdzą czytelnicy, aż trudno się pogodzić z tym, że książka się kończy. Choć to opowieść o młodej i niedojrzałej jeszcze dziewczynie, to z pewnością sięgną po nią nie tylko młodzi, ale również ci starsi czytelnicy.

Bóg zawsze znajdzie ci pracę

bog-zawsze-znajdzie-ci-prace-Regina Brett to autorka poradników, które cieszą się dużą poczytnością wśród swoich wiernych odbiorców, ale i tych nowych, dopiero poznających język autorki.  Jej najnowsza publikacja przeznaczona jest dla tych, którzy przestali kochać to, co robią i również dla tych, którzy kochają swoją pracę, ale pragną odnaleźć głębszy sens poza pracą, w innych sferach życia. To również swoisty poradnik dla osób, które nie mają pracy albo wykonują pracę albo czują się nieszczęśliwi w życiu zawodowym. Dla tych, którzy zeszli z obranej niegdyś ścieżki, chwilowo i bezpowrotnie. To doskonała książka dla tych, którzy stoją u progu kariery zawodowej i chcą się dowiedzieć jak zacząć albo nie mogą już dłużej pracować, a pragną wieść pełniejsze życie. Dla tych, którzy kochają swoją pracę tak bardzo, że chcą zainspirować innych i pomóc im odnaleźć życiową pasję. Autorka przyznaje, że czuła się kiedyś zagubiona, kluczyła krętą ścieżką, dopóki nie znalazła idealnego dla siebie miejsca. Wierzy tym samym, że każdy znajdzie dla siebie to miejsce, musimy je tylko odszukać albo pozwolić, żeby to miejsce odnalazło nas.

Niekochana

niekochanaBohaterką jest Agnieszka, to pozornie szczęśliwa mężatka. Z pozoru bowiem poznajemy ją kiedy dopadają ją wątpliwości, zastanawia się czy mąż ją jeszcze kocha. Jest idealny, ale tylko w towarzystwie innych, w domu zmienia się nie do poznania. Jest chłodny, obojętny na potrzeby żony i nieskory do kompromisów, każdego dnia oddala się od niej coraz bardziej, aż w końcu zaczyna ją zupełnie ignorować. Ona go kocha, więc podejmuje walkę, prosząc o dobre słowo, czuły gest czy odrobinę wolnego czasu. Pewnego razu, zupełnie przypadkiem, dowiaduje się o zdradzie męża, wtedy postanawia od niego odejść, zachowując przy tym swój honor. Szybko jednak wraca, przerażona niespodziewaną samotnością, zagubiona w swoich emocjach, stęskniona. On zaczyna się coraz bardziej starać, chociaż ciężko wzniecić pożar na zgliszczach. Agnieszka jednak potrafi świetnie oszukiwać samą siebie. Tylko, że on tak naprawdę się nie zmienił ani trochę. Któregoś dnia Aga odkrywa, jakie upodobania ma jej mąż i tym samym daje się wciągnąć w tę grę, która od samego początku jest dla niej upokarzająca, tym samym pojmując, że nie ma sensu dłużej ciągnąć tego związku. Odchodzi na dobre i zaczyna wszystko na nowo.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>