Menu

2xRyszard Lis – spotkanie z artystami w MBP

W Galerii Niebieskiej MBP swój dorobek literacki zaprezentują dwaj panowie –  Ryszard Lis i Ryszard Jan Lis –  tarnowscy poeci, którzy choć nie są rodziną, to noszą dokładnie to samo nazwisko.

Będzie to niezwykłe spotkanie z autorami, którzy w swoim dorobku mają już wiele. To twórcy powszechnie znani w tarnowskim środowisku artystycznym. 

Kim są bohaterowie? 

Ryszard Lis. Urodzony w 1939 r. Ukończył AWF w Krakowie i Studium Dziennikarskie UW. Wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, współpracownik tarnowskich mediów, nauczyciel w ZSOiT im. J. Szczepanika w Tarnowie. Od lat zaangażowany w działalność Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Jest również jednym z najstarszych członków Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Należy do grona osób nagrodzonych statuetką „Uskrzydlony” – nagrody corocznie przyznawanej przez Tarnowską Fundację kultury. Debiutował jako poeta na łamach „Zeszytów Tarnowskich”. Pierwszy zbiór poezji pt: „Uroki Tarnowa” wydał w 2006 r.; kolejną książką był zbiór opowiadań pt: „Niepokonani”. Wydawcą obu tych publikacji była Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie. W dorobku autora znajdują się również książki pt: „Pierwsi w piekle”, „Myśli opisane” oraz kilka monografii firm.

Ryszard Jan Lis. Urodzony w 1936 r. w Tarnowie. Jest z zawodu inżynierem mechanikiem. Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Już pod koniec swojej pracy zawodowej, zupełnie nie związanej z humanistyką, poczuł wewnętrzną potrzebę tworzenia słowem. We wstępie do najnowszego 3. wydania „Wierszy wybranych” czytamy: ” …treści tych wierszy, aforyzmów czy fraszek posiadają głęboką myśl i przesłanie, niezależnie od tego czy są zaliczane do grupy „filozoficznych”, „patriotycznych”, „różnych” czy też „tarnovianów” (…) Należy jeszcze zaznaczyć, że impulsem do napisania wielu wierszy czy aforyzmów, była aktualna sytuacja w świecie polityki, nauki, religii, wypadków i przypadków losowych, dostrzeżonych przez Autora, co znalazło odzwierciedlenie w podaniu przy każdym wierszu, a nierzadko i aforyzmie, daty jego napisania.” 

plakat_lisowie

Spotkanie odbędzie się jutro, 28 października o godzinie 17:00. 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>