Menu

Prośba ratowników medycznych: wpisz numer ICE do swojej komórki

Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy ci, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności w skontaktowaniu się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. A przecież od tego zależy czasem życie ludzkie!

images-artykuly-2014_10-20141014_02-340x216Służby ratownicze w całej Europie proszą, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer lub numery służące w nagłych wypadkach do kontaktu z naszymi bliskimi, gdybyśmy zostali poszkodowani w wypadku w sposób niebezpieczny dla naszego życia. Telefon komórkowy jest zwykle tym przedmiotem, który można najszybciej znaleźć przy osobie poszkodowanej.

Szybki kontakt z bliskimi pozwoliłby na uzyskanie takich informacji, jak grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekłe, alergie na leki itp.

Ratownicy włoscy zaproponowali, aby każdy w swoim telefonie umieścił na liście kontaktów osobę, z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach. Numer takiej osoby należy zapisać w swoim telefonie pod międzynarodowym skrótem ICE (In Case of Emergency call to: … W nagłym wypadku dzwoń do: …). Wpisanie więcej niż jednej osoby do takiego kontaktu wymagałoby oznaczenia: ICE1, ICE2, ICE3 itd. Oznakowanie zdecydowanie ułatwi pracę wszystkim służbom ratowniczym, ale przede wszystkim powiększy sznasę poszkodowanego na przeżycie i szybszą pomoc medyczną.

Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić Twoje życie. Akcja ma zasięg europejski, ale oznaczenie ICE znane jest już na całym świecie. Wpisz ten numer do swojej komórki, bo potem zapomnisz i przekaż tę wiadomość swoim przyjaciołom i znajomym, może kiedyś się zdarzy, że ocalisz im życie.

Zaleca się także wpisanie do komórki pod adresem KREW swojej grupy krwi, co w ekstremalnych przypadkach może znacznie przyspieszyć akcję ratunkową.

Niezależnie od telefonu, warto mieć przy sobie, w łatwo dostępnym miejscu, kartę ICE. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie mają lub nie używają poza domem telefonu komórkowego. Taką kartę można wydrukować z drukarki komputerowej lub sporządzić w inny sposób. Gotowe karty są dostępne we wszystkich oddziałach PCK, który prowadzi akcję na rzecz ich stosowania. Informacje pod adresem internetowym www.pck.pl. W przypadku karty sporządzonej samodzielnie pamiętajmy, by litery ICE były duże, pogrubione, wyraźnie widoczne. Nie należy wkładać karty do portfela, ponieważ ratownicy – ze zrozumiałych powodów – wzbraniają się przed przeglądaniem portfeli osób poszkodowanych, czynią to w ostateczności.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>