Świętowanie w Łoniowej

Święto Łopołki w Łoniowej po raz kolejny przyciągnęło tłumy. Organizatorzy wykorzystali okazję, by zaprezentować nie tylko folklor, ale także umiejętności najmłodszego pokolenia mieszkańców Łoniowej.

Na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy przedszkolaków. Były niebanalne układy taneczne, niecodzienne kostiumy i dziesiątki oczu wpatrzonych w dzieci. W trakcie ich występów raz po raz usłyszeć można było charakterystyczny dźwięk migawki aparatu. To rodzice dokumentowali obecność swoich dzieci na estradzie.

Swoje stoiska ustawiło kilku rękodzielników. W centrum uwagi – jak na Święto Łopołki przystało – był Józef Gawlik – ostatni mistrz sztuki wyplatania łopołek czyli koszy z dębowych włókien. Jakkolwiek najlepsze czasy dla trudniących się tym zajęciem rzemieślników były jeszcze przed wojną, to jednak Józef Gawlik zdecydował się wznowić swoją działalność specjalnie na okoliczność święta. – Żyć już się z tego nie da i zainteresowanych tym rzemiosłem nie ma zbyt wielu. Mój wnuk sporo już potrafi, ale syn nie chciał się tego uczyć. Ja wróciłem do tego zajęcia jedynie chwilowo w związku z tym świętem – zaznaczył.

Zainteresowani rękodziełem mogli obejrzeć także serwety wykonywane ręcznie, doniczki z drewna, a domowych wypieków mogli spróbować. W garażu remizy strażackiej przygotowano wystawę fotografii dokumentującą dokonania zespołu „Łoniowiacy”, który także wystąpił na scenie zarówno w najmłodszym składzie jak i w swojej seniorskiej wersji.

Dla amatorów dźwigania ciężarów siłowa konkurencję przygotował Janusz Burnóg, sołtys Łoniowej, o którym wiadomo, że z podnoszeniem ciężarów większych kłopotów nie ma. Atmosfera była na tyle przyjemna, że organizatorzy zasłużyć mogli tylko na komplementy. Nie szczędził ich wójt Grzegorz Brach. – Znakomita impreza, świetna atmosfera… Słowa uznania pod adresem organizatorów, którzy po raz kolejny udowodnili, że potrafią przygotować ofertę na najwyższym poziomie. Nie mam wątpliwości, że właśnie takie inicjatywy gmina powinna wspierać – podkreślał.