Agata Tuszyńska, autorka książki „Czarna torebka”, spotka się z czytelnikami w poniedziałek, 10 lipca, w Czytelni Czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie (ul. Krakowska 4). Początek o godz. 17, wstęp wolny.
Agata Tuszyńska odkryła swoje żydowskie korzenie, gdy miała dziewiętnaście lat. Wtedy to matka podarowała jej torebkę należącą do babki Deli Goldstein. W swojej książce autorka opowiada o życiu i tożsamości Deli Goldstein-Zofii Zmiałowskiej, które odtwarza na podstawie przedmiotów z czarnej torebce.
„Czarna torebka” przedstawia tragedię Żydów w czasie wojny – ucieczkę, ukrywanie się, zagrożenie śmiercią oraz zaprzeczanie i ukrywanie własnego pochodzenia – w torebce nie było nic, co by świadczyło, że jej właścicielka jest Żydówką.
Ta torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia. Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer.
– pisze Agata Tuszyńska w „Czarnej torebce”.
Na spotkaniu autorka opowie o znalezionych przedmiotach i o tym, co one oznaczały dla niej podczas poszukiwania własnej tożsamości. – „Czarna torebka” jest utworem o pamięci i o świecie, który zginie, jeśli nie zostanie opowiedziany – piszą organizatorzy.
Książka liczy 100 stron i jest bogato ilustrowana. Ukazała się w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Razem z nią pojawił się audiobook czytany przez autorkę i uzupełniony muzyką Jerzego Satanowskiego. „Czarną torebkę” wydało wydawnictwo OsnoVa. Książkę będzie można nabyć podczas spotkania z autorką.
Agata Tuszyńska to pisarka, poetka, reportażystka, historyczka literatury i teatru. Jest autorką kilku tomików poezji oraz beletryzowanych biografii – modernistycznej aktorki warszawskiej Marii Wisnowskiej oraz światowej sławy pisarza Isaaca Bashevisa Singera. Ostatnio gościła w tarnowskiej bibliotece w ub. roku promując swoją poprzednią książkę o francuskim pisarzu polskiego pochodzenia Romaina Gary’ego.
Więcej o książkach w najnowszym numerze magazynu Miasto i Ludzie. Chcesz wspomóc redakcję, kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie.