W tym roku zakończone zostaną prace nad odbudową wieży średniowiecznego zamku w Melsztynie. Gmina Zakliczyn na ostatni etap prac otrzymała 350 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wieża zamku w Melsztynie, która jest jednym z najstarszych i największych zabytków architektury średniowiecznej w Polsce, doczeka się wkrótce pełnej renowacji. Prace nad odbudową i konstrukcyjnym domknięciem wieży trwają od 2018 roku i mają się zakończyć w tym roku.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, gmina Zakliczyn może realizować kolejne etapy prac, które obejmują podniesienie muru do poziomu 20 metrów, zakończenie całości dachem oraz stworzenie przestrzeni widokowej na ostatniej kondygnacji. Z wieży będzie można podziwiać malownicze krajobrazy doliny Dunajca i okolicznych gór.
Zamek w Melsztynie został wybudowany w XIV wieku przez kasztelana krakowskiego Spycimira z rodu Leliwitów, który przyjął nazwisko Melsztyński. Zamek pełnił funkcję rezydencji rycerskiej i kaplicy zamkowej pod wezwaniem św. Ducha. W XVI wieku zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez Spytka Wawrzyńca Jordana. W XVIII wieku zamek uległ zniszczeniu w czasie konfederacji barskiej, kiedy to został spalony przez wojska rosyjskie. Od tamtej pory pozostawał w ruinie, a jego fragmenty były wykorzystywane jako budulec.
Obecnie trwają prace nad odtworzeniem przypory wieży zamku, która będzie miała trzy kondygnacje i również będzie udostępniana dla turystów. Ponadto planowane jest zabezpieczenie zewnętrznych murów zamku, które są zagrożone osuwiskami oraz częściowa odbudowa murów dawnej warowni, aby odwiedzający mogli sobie wyobrazić, jak kiedyś naprawdę wyglądał.
Odbudowa zamku w Melsztynie ma na celu nie tylko zachowanie dziedzictwa kulturowego, ale także stworzenie atrakcji turystycznej i edukacyjnej dla mieszkańców i gości regionu.
Zapraszamy na biesiadę rycerską na melsztyńskim wzgórzu, która odbędzie się od 23 do 25 czerwca. To niepowtarzalna okazja, aby przenieść się w czasie do średniowiecza i zobaczyć jak żyli rycerze, damy i chłopi. Nie zabraknie emocji podczas bitwy o zamek i obrzędu świętojańskiego turystów – informuje burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.
Kup Magazyn Miasto i Ludzie w kiosku, sklepie lub na poczcie. Wspieraj prasę lokalną.