W sobotę, 10 czerwca, przypada 36. rocznica beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swej niewinności 18 listopada 1914 roku.
Błogosławiona Karolina Kózkówna była polską dziewicą i męczennicą, która oddała życie za obronę swojej czystości w czasie I wojny światowej. Urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w Wał-Rudzie, w rodzinie rolników. Była czwartym z jedenaściorga dzieci Jana i Marii Kózków. Wychowywała się w głębokiej wierze i miłości do Boga i ludzi. Należała do różnych stowarzyszeń religijnych, uczyła katechizmu dzieci wiejskich, pomagała chorym i ubogim. Była wzorem cnoty i pracy dla swojej rodziny i sąsiadów.
18 listopada 1914 roku, gdy wracała z dworu, gdzie pracowała jako służąca, została napadnięta przez rosyjskiego żołnierza, który chciał ją zgwałcić. Karolina stawiała zaciekły opór i wołała o pomoc. Żołnierz zadał jej kilka ciosów nożem i zostawił ją na śmierć w lesie. Jej ciało odnaleziono dopiero po kilkunastu dniach, zamarznięte i okaleczone.
Papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie, podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski. Beatyfikacja Karoliny Kózkówny była wielkim wydarzeniem dla Kościoła i narodu polskiego. Uczestniczyło w niej około dwóch milionów ludzi, głównie rolników. Karolina Kózkówna stała się patronką młodzieży, osób molestowanych i diecezji rzeszowskiej. Obecnie trwa jej proces kanonizacyjny. Na zdjęciu kościół pw. Bł. Karoliny Kózkówny. Jego fundamenty były miejscem, gdzie JPII odprawił mszę beatyfikacyjną.
Więcej informacji z regionu w papierowej wersji Miasto i Ludzie. Kup gazetę, wspieraj prasę lokalną.