Zawieszone świadczenia Centrum Zdrowia Tuchów po wykryciu ogniska COVID-19 w klasztorze redemptorystów

Z uwagi na wykrycie ogniska COVID-19 w klasztorze redemptorystów na dwa tygodnie zawieszone zostają w Tuchowie świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, psychiatrii oraz rehabilitacji.

Z zabiegów rehabilitacyjnych nie będzie można korzystać także w Szerzynach. Zawieszone zostają również świadczenia diagnostyczne jak tomografia czy mammografia.  Zaplanowane wcześniej wizyty realizowane będą w formie teleporad lub ich termin będzie przesuwany na przyszłość. Z wszystkimi pacjentami personel poradni oraz szpitala będzie się kontaktował telefonicznie – dowiedzieliśmy się w Centrum Zdrowia Tuchów.

Trzech redemptorystów z Tuchowa zakaziło się koronawirusem podczas święceń kapłańskich, które odbyły się dzień przed zniesieniem obostrzeń w kościołach. Święcenia odbywały się w sobotę 30 maja w Tuchowie, a więc dzień przed zniesieniem obostrzeń. O chorobie księży poinformował o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów: „Na początku czerwca doszło do zakażenia koronawirusem w kilku domach zakonnych redemptorystów w Polsce. W sobotę, 30 maja w Tuchowie odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń”.

Jak informuje o. Mazurkiewicz, w czwartek po południu sanepid potwierdził trzy zachorowania. Kolejni księża są badani lub czekają na wyniki badań laboratoryjnych. Bazylika i klasztor redemptorystów w Tuchowie zostały zamknięte w środę. Ze względu na ryzyko zakażenia COVID-19 odwołano zaplanowaną na czwartek w Tarnowie mszę krzyża świętego, na której miało być obecnych kilkuset księży z całej diecezji tarnowskiej.

Więcej informacji z regionu w Magazynie Miasto i Ludzie: