Biskup tarnowski Andrzej Jeż zdecydował, że kościoły będą zamknięte dla wiernych

Biskup Jeż zamknął wszystkie kościoły w diecezji. – Musimy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości szukając rozwiązań, które choć wydają się rygorystyczne, to jednak zapewnią nam bezpieczeństwo oraz pozwolą w przyszłości na swobodne sprawowanie posługi sakramentalnej. W tym bardzo trudnym czasie dziękuję wszystkim duchownym, osobom życia konsekrowanego oraz wiernym świeckim za trwanie na modlitwie i przyjmowanie oraz wypełnianie dotychczasowych zarządzeń w duchu głębokiej wiary – napisał w swoim dekrecie.

Biskup Jeż zdecydował też, że nie będzie mszy dodatkowych, ani w niedzielę, ani w dni powszednie. Tam, gdzie to możliwe, duszpasterze powinni zadbać o transmisje mszy z kościoła parafialnego. Inne nabożeństwa (gorzkie żale, droga krzyżowa, różaniec) mogą być celebrowane i transmitowane jedynie pod warunkiem, że odbywają się bez udziału wiernych. Jak zaleca biskup nie powinno się archiwizować i udostępniać transmisji (z wyjątkiem kazania), bo mają one sens jedynie w przekazie „na żywo”.

Jeśli chodzi o spowiedź, biskup zapowiada, że trzeba najpierw telefonicznie skontaktować się z księdzem i umówić się na konkretną godzinę, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Obostrzenia dotyczą także pogrzebów, w których może wziąć udział tylko najbliższa rodzina (maksymalnie pięć osób). Msze żałobne z udziałem wiernych będą odprawiane dopiero wtedy, gdy epidemia ustanie.

Jeśli chodzi natomiast o sakrament chorych to  księża mogą wybrać się do parafian tylko w przypadku niebezpieczeństwa śmierci. – Przypominam, że przepisy państwowe wykluczają kontakt z osobami przechodzącymi kwarantannę, w związku z tym kapłani nie powinni się do nich udawać, z wyjątkiem niebezpieczeństwa śmierci. Zalecenia te dotyczą także kapelanów szpitali – napisał biskup Jeż.

We wtorek zmarł proboszcz parafii w Drwini, który przebywał w domowej kwarantannie i był zakażony koronawirusem. Przyczynę jego śmierci bada policja i prokuratura.

Więcej informacji w Magazynie Miasto i Ludzie.