Menu

Najczęstsze pytania o zmywarki – odpowiedzi

Nieprawidłowe działanie zmywarki nie zawsze musi się wiązać z kosztowną naprawą. Czasami wystarczy kilka prostych kroków, by te skądinąd ważne urządzenie działało jak należy. W poniższym artykule zebraliśmy najczęściej zadawane pytania odnośnie zmywarek i odpowiedzieliśmy na nie słowami naszego eksperta.

W przypadku problemów z naprawą zmywarki zostawiamy sprawdzony kontakt do doświadczonego serwisanta Fix AGD – fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-zmywarek/

Dlaczego moje naczynia są niedomyte?

Istnieją trzy przyczyny takiego zjawiska: uszkodzenie elektrozaworu, zapchanie ramion natryskowych i uszkodzenie pompy myjącej. W pierwszym i trzecim przypadku winowajcą będzie najprawdopodobniej kamień. Uszkodzenia te są najczęściej nieodwracalne i wymagają wymiany konkretnego podzespołu. Z kolei ramię można oczyścić w domu.

Dlaczego moja zmywarka pracuje tak głośno?

Zbyt głośną pracę zmywarki może wywołać wiele przyczyn, w tym uszkodzenie elektrozaworu, niedrożna pompa odpływowa, awaria wentylatora osuszającego, bądź uszkodzona turbina. W przypadku wystąpienia większości z tych awarii pozostaje nam wyłącznie serwis. Użytkownik sprzętu samodzielnie może (a raczej powinien) oczyszczać filtr odpływowy.

Jak wybrać odpowiednią zmywarkę?

Na to pytanie niestety każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Zwłaszcza, że wybór sprzętu jest uzależniony od warunków miejscowych, poboru prądu, sąsiedztwa innych urządzeń, czy też… naszych preferencji użytkowych i zapotrzebowania na czyste naczynia.

Zmywarka pobiera wodę przez cały czas. Co mam zrobić?

Jeśli zmywarka pobiera wodę przez cały czas, może to oznaczać najprawdopodobniej awarię programatora lub pompy. W obu przypadkach mamy do czynienia z dość kosztownymi naprawami, których usunięcie leży tylko i wyłącznie w kompetencjach serwisu.

Jak mam podłączyć zmywarkę?

Przede wszystkim podłączamy ją do wody zimnej. Najlepiej, jeśli jej odpływ będzie podłączony do zlewozmywaka (odpowietrzanie instalacji) a dopływ przez trójnik, zabezpieczony osobnym kranem lub zaworem. W tym celu przydadzą się nam uszczelki, trójgłowy zawór czerpalny 1 cal, przedłużka 1 cal a także syfon zlewozmywaka z bocznym odprowadzeniem.

Dlaczego zmywarka się resetuje?

Resetowanie zmywarki to poważny problem, który z pewnością utrudnia korzystanie z niej. Najczęściej awarię tą wywołuje uszkodzony programator, zatkany filtr, bądź uszkodzony układ zasilający energią elektryczną. Rzadziej odpowiedzialny za to jest wadliwy przepływomierz, czy też uszkodzona (spalona) grzałka. Jeśli powodem awarii jest wspomniany filtr, to jej usunięcie będzie stosunkowo proste. W pozostałych przypadkach warto odwiedzić autoryzowany serwis producenta.

Bulgotanie zmywarki – jak sobie z nim poradzić?

Bulgotanie zmywarki świadczy o nieprawidłowo zaprojektowanym odpływie. Jeśli w instalacji nie ma odpowietrzacza, instalacja będzie się odpowietrzać bezpośrednio do zmywarki. Dlatego podczas podłączania urządzenia do sieci wodnej i kanalizacyjnej, warto wykorzystać zawór odpowietrzający bezpośrednio na przyłączu do syfonu.

Moja zmywarka nie pobiera wody! Co zrobić?

Jeśli zmywarka nie podaje wody, to najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy jest zagięty wąż dopływowy. Problem może też leżeć po stronie zepsutego (zatkanego) elektrozaworu, bądź też… zamkniętego zaworu.

Jak podłączyć zmywarkę i pralkę do jednego kranu i syfonu?

Zmywarka powinna być podłączona do źródła zimnej wody bezpośrednio przez odpowiedni trójnik. Łączenie ze sobą pralki i zmywarki na jednym odpływie doprowadzi do charakterystycznego bulgotania, co w gruncie rzeczy nie jest zalecane.

To już wszystkie pytania i odpowiedzi. Jeśli Państwa problem nie dotyczy powyższych zagadnień, prosimy o stosowny komentarz. Odpowiemy najszybciej jako to tylko możliwe!

Źródło: Fix AGD Katowice.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>