Wystawa malarstwa Wacława Onaka w Szynwałdzie

W niedzielę 8 grudnia w Bibliotece Publicznej w Szynwałdzie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Wacława Onaka w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej – wystawy w Szynwałdzie”. Cykl organizowany jest przy współpracy Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie z Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a kuratorem wystawy jest Bożena Szczupak.

Wystawa malarstwa Wacława Onaka zorganizowana została dodatkowo we współpracy ze Stowarzyszeniem Mój Szynwałd, działającym w Gminie Skrzyszów.

Licznie zgromadzona publiczność, która w niedzielny wieczór zebrała się w bibliotece w Szynwałdzie, podziwiała 37 prac artysty. Wacław Onak  wraz z rodziną mieszka w Gminie Skrzyszów i bardzo często szuka natchnienia w swoim przydomowym ogrodzie , uwieczniając na płótnie kwiaty, zioła, drzewa. Jego prace powstają przy użyciu szerokiej gamy barw i odzwierciedlają oczami artysty otaczającą nas rzeczywistość. Prace, przeważnie abstrakcje, przedstawione w pięknych, nowoczesnych wnętrzach wzbudzają wiele wrażeń estetycznych.

Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior podziękował artyście za obecność, licząc na Jego dalszą aktywność artystyczną w działaniach na rzecz Małej Ojczyzny – Gminy Skrzyszów.  Wystawa jest bezpłatna, dostępna dla zwiedzających do 12 stycznia 2020 roku w bibliotece w Szynwałdzie.

Wacław Onak – Artysta Malarz, urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskał dyplom w pracowni Juliusza Jonaka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, a tematem jego prac jest martwa natura, pejzaż i akt.

Swoje prace prezentuje na wystawach stałych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą. Znajdują się one także w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie, mi.in. w: Belgii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Japonii, Anglii, Szwecji, Polsce.

O twórczości Wacława Onaka profesor ASP w Krakowie – Adam Brincken pisze: „Onak maluje orkiestrą symfoniczną, całym kołem barw (… ), swoboda ręki artysty dodaje lekkości formom (…), potrzebą w Jego malarstwie jest emocja, rodzaj współdoznawania tego co radosne (…)