Wystawa Andrzeja Trybulskiego w Muzeum

W Muzeum przy Rynku 3 odbył się wernisaż prac autorstwa Andrzeja Trybulskiego. Większość z nich to twarze, które autor rysował na przestrzeni lat.

Andrzej Henryk Trybulski urodził się w Tarnowie w 1945 roku. Absolwent III LO, a potem studiował na Wydziale  Architektury Politechniki Krakowskiej, Malarstwo i grafikę u prof. Krystyny Wróblewskiej, dyplom u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego  w Katedrze Projektowania w Regionie obronił w 1969 roku.

W swym dorobku  zawodowym ma wiele osiągnięć w dziedzinie architektury, architektury wnętrz, urbanistyki, w wielu dziedzinach sztuki, jako pedagog oraz jako działacz niepodległościowy. Członek grupy TA prace swoje prezentował na wystawach zbiorowych i indywidualnych. W uznaniu za osiągnięcia odznaczony został Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości w 2019 roku.

”Zatrzymane chwile ulotne”- wystawa Andrzeja Henryka Trybulskiego – pokazuje w sposób subtelny nieomal melancholijny – oszczędną techniką umykający czas. Zatrzymane piękno już utraconego krajobrazu miasteczek o zabudowie drewnianej a również twarze spotkanych osób – one to właśnie zajmują szczególne miejsce i zainteresowanie w twórczości autora.

Artysta zgodnie ze wskazaniem prof. Wiktora Zina – u którego studiował – ma zawsze przy sobie szkicownik, blok i notuje rysuje swe wrażenia, spostrzeżenia i odczucia. Widać to dobitnie na prezentowanych pracach, w których za pomocą tylko dla siebie właściwej kreski zdecydowanej – czasem ulotnej wydobywa głębię osobowości i urok – postaci uchwyconych. Świadczy to o dużej wrażliwości i dojrzałości twórczej autora.

Na wystawie prezentowane są prace nigdzie nie pokazywane. Są to grafiki i rysunki wykonywane w okresie pięćdziesięciolecia twórczości. Powstawały one na konferencjach, spotkaniach, naradach, sympozjach, wyjazdach – których w życiu zawodowym autora nie brakowało.

Wystawa obejmuje wybór 185 uchwyconych postaci z kilkuset zgromadzonych w archiwum. Prezentacja osób to w pewnym sensie dowód wdzięczności za spotkania, przeżycia, wspomnienia, to takie  zatrzymanie chwil ulotnych.