Książka o kościółku Trójcy Przenajświętszej na Terlikówce

Książka autorstwa Roberta Szpondra poświęconą kościółkowi Trójcy Przenajświętszej na Terlikówce to historia drewnianej świątyni położonej w tarnowskiej dzielnicy Zabłocie, za Starym Cmentarzem przy ul. Tuchowskiej. Kościółek w swoich dziejach przechodził różne koleje losu. Na początku lat 90. ubiegłego stulecia mówiło się nawet o jego wyburzeniu. Drewniana świątynia znajdowała się bowiem w bardzo kiepskim stanie technicznym, położona na uboczu tuż obok torów kolejowych. Wtedy mieszkańców dzielnicy zmobilizował młody proboszcz, ksiądz Władysław Pachota. W czynie społecznym uratowano kościółek, a dziś jest to perełka architektoniczna miasta i regionu, położona na małopolskim szlaku drewnianych świątyń.

Autor, mecenas Robert Szponder, opublikował swego czasu w gazecie Miasto i Ludzie artykuł historyczny o dziejach Starego Cmentarza w Tarnowie. Wtedy też okazało się, że ma praktycznie gotowy materiał na książkę poświęconą kościółkowi Trójcy Przenajświętszej na Terlikówce (kościółek położony jest tuż za cmentarnym murem Starego Cmentarza). Jako redakcja podjęliśmy się wydania tego materiału w formie książkowej. Dzięki pomocy sponsorów i ludzi dobrej woli, którym historia Tarnowa i jej utrwalenie leży na sercu, udało się ten pomysł zrealizować i doprowadzić do szczęśliwego finału.

Robert Szponder jest mieszkańcem tarnowskiej dzielnicy Zabłocie. Doskonale zna jej realia, a przy tym jest pasjonatem historii miasta. To jego debiut książkowy, który – jak mamy nadzieję – nie pozostanie bez echa i szerokiego odzewu. Każdy miłośnik historii miasta powinien mieć w swojej biblioteczce książkę jego autorstwa. Dodajmy, że rysunki na okładkę przygotował tarnowski artysta plastyk mieszkający w Paryżu, Andrzej Sobas, który prywatnie jest znajomym autora tekstu.

Zachęcamy też do składania zamówień na jej zakup drogą mailową pod adresem biuro@miastoiludzie.pl. Cena książki to 39 zł.