Wieczór z dokumentem

Filmy poświęcone historii dębińskiego muzeum, ciekawostkom  kulturowym i przyrodniczym Armenii oraz grafikowi i projektantowi Januszowi Pacewiczowi można będzie zobaczyć 18 września o godz. 18:00  w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. W programie spotkania także autorska muzyka Grzegorza Hajduka na żywo i rozmowy o pokazywanych materiałach, wyprodukowanych przez Studio.pl Marka Kołdrasa. Bezpłatne wejściówki można odbierać  w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, która jest organizatorem spotkania.

40 lat Muzeum w Dębnie – w związku z rocznicą powstania placówki powstał film przybliżający działalność w tym okresie. Pokazana została rola wystawiennicza i kulturotwórcza muzeum, organizującego wiele cyklicznych imprez. Przypomniano wykorzystanie zamku jako planu zdjęciowego znaczących produkcji filmowych. W materiale została także przedstawiona historia samego obiektu, powstałego w miejscu drewniano-ziemnej warowni Gryfitów. Pokazano rozwój założenia przez gród z murowaną wieżą rodziny Pobogów po gotycki zamek Jakuba Odrowąża, który przeszedł renesansową renowację. Film powstał we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi.

Osobliwości Armenii – wybór materiałów poświęconych zabytkom, kulturze      i przyrodzie kraju, o których opowiada narrator filmu Paweł Krysa – historyk              i etnograf. To pasjonat podróży, propagujący wyprawy do tej  niezwykłej krainy o bogatej historii i kulturze, zachwycającej różnorodnością krajobrazu   i architektury. Niezwykłe miejsca, piękne krajobrazy, zapierające dech  w piersiach widoki gór wraz z interesującą narracją powodują, że pierwsze na świecie państwo chrześcijańskie może wzbudzać fascynację.

Światło i mrok. Janusz „Tobi” Pacewicz – film powstał na kanwie pośmiertnej wystawy grafik, rysunków i zdjęć Janusza Pacewicza pokazywanej na początku bieżącego roku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Zaprezentowana została zgromadzona na tę okoliczność plastyczna spuścizna autora, który za życia nie wystawiał swoich prac. W filmie historycy sztuki, współpracownicy, wychowankowie i przyjaciele opowiadają o tej charyzmatycznej postaci. Podkreślony został wpływ wieloletniego projektanta Browaru Okocim na życie artystyczne Brzeska oraz indywidualny rozwój artystyczny wielu osób.