Menu

Jak wykorzystać sprzęt gimnastyczny do ćwiczeń podciągających?

Do najbardziej oczywistych i podstawowych ćwiczeń gimnastycznych należą wszelkie aktywności związane z podciąganiem. Taki bazowy trening wzmacnia przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej, rąk oraz ramion. Można jednak przeprowadzać go na wiele różnych sposobów i zwiększyć zasięg oddziaływania. Kluczowe znaczenie ma trafny dobór wyposażenia gimnastycznego oraz umiejętne przeprowadzanie poszczególnych ćwiczeń podciągających.

 

Podciąganie części górnej tułowia

Aby odpowiednio wykonać to ćwiczenie, trzeba rękami złapać obręcze gimnastyczne i w pozycji horyzontalnej położyć się na plecach z mocno wyprostowanymi nogami. Należy rozłożyć ciężar ciała na ręce oraz pięty. Samo ćwiczenie polega na podciąganiu górnej części tułowia w górę, a następnie powracaniu do pozycji wyjściowej. Warto pamiętać, że stopy przez cały czas muszą znajdować się na podłodze – można opierać się o nią wyłącznie piętami.

Pompki na stojąco

Jednym z popularniejszych ćwiczeń podciągających jest robienie tzw. pompek na stojąco. Trening ten przypomina wykonywanie tradycyjnych pompek, jednak stosuje się w nim specjalne kółka gimnastyczne W pozycji wyjściowej należy złapać obręcze i odchylić je do przodu, opierając przy tym stopy na palcach. Samo ćwiczenie polega na uginaniu łokci oraz odpowiednim przenoszeniu tułowia w przód. Pozwala to klatce piersiowej na zrównanie się z linią dłoni, które powinny być wsparte na obręczach. Stopy przez cały czas muszą pozostać na podłodze.

Podciąganie nóg w górę

Do efektywnych ćwiczeń z udziałem kółek gimnastycznych należy również podciąganie nóg do góry. Trening ten z pozoru jest dość prosty, ale wymaga niemałej siły. W pozycji wyjściowej należy ustawić się między obręczami, a następnie je złapać. Ćwiczenie polega na przytrzymywaniu się kółek gimnastycznych. Nogi należy unosić z podłogi wyprostowane, celem utworzenia kąta prostego z tułowiem. Warto pamiętać, aby obręcze zawieszone były na odpowiednich linkach lub taśmach. Takie rozwiązanie pozwala na regulowanie ich wysokości względem podłogi.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>