TANIEJĄ BILETY OKRESOWE, UCZNIOWIE JEŻDŻĄ ZA DARMO

Tarnowscy radni uchwalili zmiany cen biletów komunikacji miejskiej, które obowiązywać będą od września. Zyskają stali pasażerowie autobusów poprzez obniżenie cen biletów okresowych i wydłużenie czasu ich obowiązywania – w zależności od okresu ważności, zapłacą nawet 20 proc. mniej niż obecnie. Ma to m.in. zachęcić do korzystania z miejskiej komunikacji większą liczbę tarnowian. Cena papierowego biletu normalnego wzrośnie do 3,20 zł. Nowością będą bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów szkół podstawowych.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej Tarnowa przegłosowano uchwałę w sprawie ustalenia cen za przewozy komunikacją publiczną. Siedmiu radnych było przeciw. W wyniku podjętej uchwały od września tarnowian czekają zmiany cen biletów autobusowych. Podrożeją bilety jednorazowe – cena jednorazowego biletu papierowego normalnego wzrośnie z 2,40 zł do 3,20 zł, biletu ulgowego do 1,60 zł. Przypomnieć należy, iż dotychczasowa cena była jedną z najniższych w Polsce, obowiązywała od 2015 roku, gdy nastąpiła obniżka ceny biletu normalnego z kwoty 3 zł i ulgowego z 2 zł.
Jednak dużo korzystniejsze będą stawki dla pasażerów korzystających z biletów okresowych. – Jest tendencja, by ograniczać bilety papierowe. Chcemy, by bilety elektroniczne były w większym stopniu wykorzystywane przez pasażerów. Bilety okresowe na kartach miejskich są znacznie tańsze od biletów papierowych – wyjaśniał Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji. – Czym kierowaliśmy się, by marginalizować bilety papierowe? Przede wszystkim są to koszty dystrybucji i koszty produkcji – w skali roku sięgają ponad czterystu tysięcy złotych. Dlatego dążymy, by oferta elektroniczna była częściej wybierana przez mieszkańców – podkreśla dyrektor Michałek.
Najwięcej zaoszczędzą osoby, które zakupią bilety elektroniczne w wersji premium. W przypadku 12-miesięcznego biletu normalnego na wszystkie linie cena dla posiadaczy miejskiej karty premium wyniesie 500 złotych, zaś ulgowy kosztować będzie 250 zł. Dotychczas najdłuższym obowiązującym biletem był pięciomiesięczny za 320 zł. Bilety miesięczne normalne na jedną linię kosztować będą 40 zł (dotychczas 60 zł), ulgowe 20 zł (zamiast 30 zł). W przypadku biletów miesięcznych na wszystkie linie będzie to odpowiednio 60 i 30 zł (dotychczas 90 i 45 zł).
Ponadto wprowadzono bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych. Przypomnijmy, że z darmowych przejazdów mogą również korzystać m.in. osoby, które ukończyły 70. rok życia, dzieci do 4 lat, honorowi dawcy krwi czy honorowi obywatele miasta.
Z budżetu miasta w ubiegłym roku dołożono do komunikacji publicznej ponad 22 mln zł, czyli tarnowianom sfinansowano około 70 proc. faktycznej wartości każdego zakupionego biletu.
Tarnowianie mają obecnie do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych taborów autobusowych dla potrzeb komunikacji publicznej w Polsce. Autobusy nie tylko są monitorowane, ale również „mówią”, wyświetlają na cyfrowych ekranach różne informacje, przebieg trasy, można w nich naładować telefony komórkowe…
W latach 2017-2018 Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zakupiło 40 nowoczesnych autobusów, które od października 2017 roku sukcesywnie wprowadzane były do eksploatacji i obecnie już wszystkie jeżdżą po tarnowskich ulicach. Wydano na ten cel ponad 38 mln 734 tys. zł, aż 31 mln 240,7 tys. zł z tej kwoty to dofinansowania przyznane przez Unię Europejską.