ELEKTRYCZNE POJAZDY JUŻ NIEBAWEM W MIEŚCIE

20 skuterów i 20 hulajnóg pojawi się w Tarnowie w drugiej połowie sierpnia. Elektryczne pojazdy będzie można wypożyczać na minuty za pomocą odpowiedniej aplikacji.

Skutery będą mogły wypożyczać wyłącznie osoby pełnoletnie, posiadające prawo jazdy. W momencie wypożyczenia, użytkownik zobowiązany będzie do poruszania się po drogach według przepisów ruchu drogowego. W efekcie oznacza to, że na przykład niewłaściwe zaparkowanie wypożyczonego skutera, wiązać się może z mandatem karnym. Na tę chwilę wiadomo, że również z hulajnóg będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 18. rok życia. Miasto prowadzi jednak rozmowy, aby w tym przypadku granicę wieku obniżyć do 16 lat.

Hulajnogi i skutery dostępne będą przez całą dobę w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym, choć jak zaznaczają przedstawiciele firmy, która dostarczy pojazdy do Tarnowa,  jeżeli pogoda pozwoli to na tych pierwszych będzie można poruszać się przez cały rok. Skutery wyposażone będą w dwa kaski i nakładki higieniczne na włosy.  Pojazdy będą posiadać trzy biegi – skale jazdy. Ustawiając pierwszy bieg, pojedziemy maksymalnie 30 km/h. Na drugim biegu pojazd poruszać się może z prędkością do 38 km/h. Natomiast wciskając bieg numer trzy, osiągniemy maksymalną prędkość skutera, tj. do 45 km/h.

Aby wypożyczyć hulajnogę czy skuter, trzeba będzie posiadać dedykowaną aplikację. Pojazdy dostępne będą w tak zwanej strefie. Co to oznacza? Zarówno hulajnogą jak i skuterem można będzie poruszać się po całym mieście (poza Parkiem Strzeleckim, tam prawdopodobnie obowiązywać będzie zakaz ruchu), ale wypożyczyć je i oddawać tylko w konkretnych miejscach.  W ramach stref mogą funkcjonować podstrefy, zwane wyspami. Zarząd Dróg i Komunikacji planuje, aby takie wyspy powstały m.in. w okolicach centrów handlowych czy Góry Św. Marcina.

O stan i naładowanie akumulatorów zadba działający przez całą dobę serwis techniczny, który pomoże także w sytuacjach nagłych. Na przykład, jeśli skuter czy hulajnoga rozładują się w trakcie jazdy. Dodajmy, że Tarnów jest jedną z pięciu lokalizacji w Polsce południowej, w której w najbliższych tygodniach pojawią się elektryczne pojazdy. Hulajnogi i skutery staną też w Bielsku-Białej, Wieliczce, Myślenicach i Skawinie.