Kleszcze atakują – jak się przed nimi ochronić

Letnia aura zachęca do wyjść z domu. W wolnym czasie często wybieramy się do lasów, na łąki i inne tereny zielone, również te na terenie miast. Jak co roku, niczym bumerang powraca temat kleszczy i zagrożenia jakie stanowią dla entuzjastów relaksu na świeżym powietrzu. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze fakty na temat kleszczy i chorób, które przenoszą. Zapraszamy do krótkiej lektury, która… może uratować zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet i życie.

Większość z nas wie, że kleszcze przenoszą niebezpieczną wielonarządową  chorobę zwaną boreliozą. Do zakażeń dochodzi po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza, który podczas pobierania naszej krwi umożliwia chorobotwórczym drobnoustrojom dostęp do naszego organizmu. Borelioza występuje pod dwiema postaciami: wczesną oraz późną. Boreliozę wczesną charakteryzuje około 6-miesięczny okres trwania powiązany z pojawieniem się charakterystycznego rumienia wędrującego. Dodatkowo pojawiają się objawy takie jak bóle głowy, zmęczenie i gorączka (łatwo pomylić z objawami grypy). Po upływie sześciu miesięcy możemy już mówić o boreliozie rozsianej, która może prowadzić do zapalenia stawów, skóry, oczu oraz mięśnia sercowego. Na nasze nieszczęście, od tych niewielkich pajęczaków możemy „złapać” jeszcze kilka innych chorób, takich jak np. wirusowe zapalenie mózgu, erlichiozę czy tularemię. Mylnym przekonaniem na temat kleszczy jest powiązanie ich wyłącznie z terenami dzikimi, niestety ich populacje na zielonych terenach w miastach osiągają znaczne rozmiary. Stanowią one realne zagrożenie dla naszych dzieci na placach zabaw, naszych zwierząt podczas spacerów w parkach oraz oczywiście nas samych. Mury nawet najbardziej zindustrializowanych miast nie są wolne od kleszczy.

Poniżej prezentujemy sześć dobrych praktyk, które pomogą zminimalizować ryzyko zakażenia się chorobami za pośrednictwem kleszczy:

• Stosowanie odzieży ochronnej podczas pobytu na terenach zielonych (im mniej odsłonionych części ciała tym lepiej)
  • Usuwanie kleszcza jak najszybciej po jego wykryciu, należy to robić za pomocą pęsety lub specjalnej karty (dostępne w aptekach), nigdy palcami
  • Stosowanie repelentów (środki odstraszające owady)
  • Kontrolowanie powierzchni skóry (nie zapominajmy o naszych zwierzakach!) zaraz po powrocie z terenów zielonych
  • Stosowanie moskitier podczas nocowania w namiocie

Mamy spore szanse uniknąć dużych nieprzyjemności i problemów zdrowotnych jeśli tylko zapamiętamy i wdrożymy do codziennego życia te na pozór trywialne czynności/nawyki. Warto pamiętać też, że diagnostyka i leczenie boreliozy wiążę się z dość wysokimi kosztami, w tym przypadku zdecydowanie sprawdza się stare przysłowie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

W przychodniach CenterMed istnieje możliwość wykonania badań pod kątem Boreliozy. Pakiet badań borelioza pozwoli sprawdzić czy pacjent został zakażony.

Badanie wykonywane jest z krwi minimum miesiąc od ukąszenia kleszcza.