Menu

Parada Polskości odbyła się w Wilnie

Związek Polaków na Litwie uczcił 30-lecie działalności. W zorganizowanej przez ZPL Paradzie Polskości, która rano przeszła ulicami Wilna, wzięło udział ponad 10 tysięcy Polaków. Przemarsz zakończył się mszą św. w Ostrej Bramie.

Późnym popołudniem w Pałacu Kongresów w Wilnie odbyła się gala jubileuszowa, podczas której swoje przemówienia wygłosili prezesi Polonii z USA, Anglii, Niemiec, Rosji, Kanady i wielu innych państw, gdzie mieszkają Polonusi. Na zakończenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, a całość zwieńczyła wspólna kolacja.

Podczas gali uroczyście przywitana została także delegacja z Polski w składzie: prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski, profesor Mirosław Piotrowski oraz tarnowianin Czesław Kwaśniak, krajowy koordynator struktur ZChR. Zostali oni zaproszeni do Wilna przez prezesa Związku Polaków na Litwie oraz posła Parlamentu Europejskiego, Waldemara Tomaszewskiego.

Podczas kulminacyjnego spotkania w sali kongresowej przemówienie inauguracyjne wygłosił prezes Polaków na Litwie Michał Mackiewicz.

Czesław Kwaśniak wspólnie z dr Bogusławem Rogalskim zostali zaproszeni przez środowiska polonijne zza oceanu do współpracy. – Spotkanie w sąsiednim Wilnie było dla mnie ogromnym przeżyciem, które z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci, bo w Wilnie bije serce polskości – podsumował Czesław Kwaśniak.

(Smol)

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>