Nowości Wydawnictwa Znak

Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę

Sonia Shah

CZY ŚWIATU ZAGRAŻA KOLEJNA EPIDEMIA???

Przeogromna armia organizmów, które powodują zakażenia u wielu ludzi w niesamowicie krótkim czasie. Na jednego człowieka przypada sto tysięcy patogenów. Są niedostrzegalne, a przy tym skuteczne i śmiertelnie niebezpieczne. I właśnie one są bohaterami tej książki.

Cholera, której pandemie nie są obce. Jak dotąd wywołała ich siedem, a ostatnia wybuchła na Haiti w 2010 roku.

HIV – jest to stosunkowo młody patogen, cechujący się jednak, jak cholera, szybkością i skutecznością. Ochrzczenie go „gejowskim rakiem” pomogło wirusowi rozprzestrzeniać się szybciej i skuteczniej w społeczeństwach obawiających się „promocji homoseksualizmu i narkomanii”. Na całym świecie zaatakował 75 milionów osób, licząc od 2014 roku.

Na początku 2014 roku rozprzestrzenił się ze swojego małego ogniska zakaźnego w głębi gwinejskiego lasu do pięciu sąsiednich krajów, gdzie wywołał zakażenie ponad 26 tysięcy ludzi, a opanowanie go pochłonęło miliardy dolarów.

Czy epidemie mogą wywołać pozytywne skutki?

W skutek występowania pandemii ludzkość zdobyła się na wprowadzenie zmian w budownictwie, zarządzaniu wodą pitną i odpadami. Reorganizacji uległy również stosunki międzynarodowe, działalność służby zdrowia. Zdecydowanie podniósł się również poziom wiedzy o zdrowiu i chorobach.

W XX wieku uważano, że pandemie zniknęły na dobre. Obwieszczono wielki sukces współczesnego stylu życia i medycyny. Okazało się jednak, że zrobiono to przedwcześnie. Brak szczepień u dzieci, zmniejszająca się skuteczność antybiotyków, krzyżujące się patogeny… Epidemia może wybuchnąć w każdej chwili.

Czy jesteśmy na to gotowi?

Strażnik kruków. Moje życie wśród kruków w Tower

Christopher Skaife

Legenda głosi, że jeśli kruki opuszczą londyńską Tower, to twierdza i królestwo upadną.

Tej katastrofie ma zapobiec jedna osoba, której zadaniem jest strzec siedmiu niezwykłych ptaków i losu Wielkiej Brytanii.

Oto opowieść człowieka, który wykonuje najniezwyklejszą pracę – strażnika kruków w londyńskiej Tower.

W sercu nowoczesnej metropolii Christopher Skaife opiekuje się wyjątkowymi zwierzętami. Zaprasza nas do fascynującego świata ptaków obdarzonych zaskakującą inteligencją i złożonymi osobowościami.

Przede wszystkim jednak opisuje niezwykłą przyjaźń, jaką go obdarzyły. W jego książce świat kruków, historia i magia splatają się w opowieść, która zaskakuje i porusza.

Wyspa potępionych. Prawdziwa historia wyspy Blackwell

Stacy Horn

Aby Nowy Jork mógł stać się miastem snów, część mieszkańców skazano na koszmar.
Przyprawiająca o dreszcze prawdziwa historia wyspy Blackwell – jednego z najbardziej ponurych eksperymentów społecznych w dziejach Ameryki.

W XIX wieku Nowy Jork rozbłysnął – Thomas Edison oświetlił Manhattan elektrycznymi latarniami. Ale nie wszyscy mogli cieszyć się ich blaskiem. Na wyspie Blackwell stworzono szpital i przytułek dla „niewygodnych” mieszkańców – sierot, biednych, zniedołężniałych, chorych psychicznie oraz przestępców. Mieli tam otrzymać opiekę i szansę na resocjalizację, ale trafili do prawdziwego piekła na ziemi, z którego nie było ucieczki.

Prawdę o nim ujawniła reporterka Nellie Bly, która spędziła na wyspie dziesięć upiornych dni. Udając obłąkaną, pozwoliła zamknąć się w szpitalu, by móc opisać warunki na wyspie. Jej relacja wstrząsnęła opinią publiczną i postawiła pod znakiem zapytania moralność rządzących miastem. Stała się także jednym z epokowych dokonań reportażu.

Więźniowie przebywali w wykutych w skale celach, które bardziej przypominały rowy niż pomieszczenia. Nie dbano o ogrzewanie i wentylację, wierząc, że osoby obłąkane są niewrażliwe na temperaturę. Sami nadzorcy przyznawali, że wobec przywożonych na wyspę sierot najbardziej humanitarnym rozwiązaniem byłoby podanie śmiertelnej dawki opium. Na pacjentach szpitala przeprowadzano eksperymenty – gruźlicę leczono lewatywą z siarkowodoru lub wstrzykiwaniem mleka do krwi.

Stacy Horn pokazuje, co się dzieje, gdy bezwzględna i cyniczna władza spotka się z problemami społecznymi. Wyspa potępionych to wstrząsająca opowieść o tym, jak w demokratycznym społeczeństwie zgodnie z prawem można stworzyć instytucję niosącą cierpienie i śmierć.