Menu

Lwów. Portret utraconego miasta

Jeszcze 100 lat temu na lwowskich ulicach rozbrzmiewały polskie głosy. Dziś, w mieście kojarzącym się z ostoją polskości jesteśmy tylko turystami.

Ta książka nie opowie o idealnym polskim mieście.
To nie będzie sentymentalna wycieczka po wyidealizowanych lwowskich ulicach. To będzie podróż, podczas której poznamy prawdziwe oblicze miasta.  Wybitnych naukowców zachwycających cały świat.  Uzdolnionych pisarzy i artystów. Dzielnych lekarzy ratujących życie polskich profesorów w czasie II wojny światowej.

Usłyszymy też o najczarniejszych momentach historii tego miasta. Bratobójczych walkach miedzy Polakami a Ukraińcami,  w których ginęli młodzi polscy patrioci. O pogromach Żydów, którzy nie chcieli stanąć po żadnej ze stron.

To książka o mieście, które bezpowrotnie zniknęło. O ludziach, którzy je tworzyli i o wydarzeniach, których było świadkiem.  O tych, którzy stracili swoją małą ojczyznę. I tych, którzy zajęli ich miejsce. To historia, o której komuniści nie chcieli mówić, a którą Polacy powoli zapominają. Historia polskiego Lwowa, który musi odnaleźć się w nowej, ukraińskiej już, rzeczywistości.

 

 

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>