Menu

Bułeczki żytnio-pszenne z nasionami

Świeże bułeczki z dodatkiem domowej konfitury to doskonały sposób na początek dnia. Możemy je w prosty sposób przygotować samodzielnie w ulubionej wersji dodając do niego wybrane bakalie. Nasze śniadanie będzie nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

 Składniki (9-10 sztuk):

· 1 szklanka mąki żytniej
· 3 szklanki mąki pszennej
· 14 g drożdży suszonych
· szklanka ciepłej (nie gorącej) wody
· 2 żółtka
· 2 łyżki oleju Rapso + olej do posmarowania
· 1/2 łyżeczki cukru
· 1 i 1/2 łyżeczki soli
· pestki słonecznika Kresto
· sezam Kresto
· 1 jajko do posmarowania

Wykonanie:

1. Przesypujemy do miski suche składniki (bez słonecznika i sezamu) i dokładnie mieszamy.
2. Dodajemy wodę (pamiętajmy, aby była ciepła, nie gorąca), żółtka i olej. Całość dokładnie mieszamy. Gdyby składniki nie chciały się połączyć, możemy dodać odrobinę ciepłej wody.
3. Wyrabiamy ciasto ręką lub przy pomocy miksera z końcówką do ciasta drożdżowego (ok. 5 minut).
4. Tworzymy z ciasta kulę i otaczamy cieniutką warstwą oleju. Następnie przekładamy do miski, przykrywamy i odstawiamy ciasto w ciepłe     miejsce. Ciasto powinno podwoić swoją objętość, trwa to od 1 do 2 godzin.
5. Po tym czasie dodajemy 4 łyżki słonecznika, 2 łyżki sezamu, dokładnie mieszamy i wyrabiamy ciasto.
6. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i lekko smarujemy olejem. Formujemy zgrabne kuleczki i układamy je w odstępach na blaszce. Tak przygotowaną blaszkę przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia. Bułeczki powinny mniej więcej podwoić swoją wielkość.
7. Rozgrzewamy piekarnik do 180°C. Każdą bułeczkę smarujemy z wierzchu jajkiem. Posypujemy sezamem, słonecznikiem oraz mąką żytnią.
8. Bułeczki pieczemy 15–20 minut, do ładnego zbrązowienia.

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>