Starówka nam pięknieje

Emocje związane z obchodami stulecia niepodległości są już za nami. Z dniem trzynastego listopada 2018 roku zaczynamy nowy rozdział naszej historii.

Wybrałem się do centrum miasta, aby podziwiać naszą starówkę, która w mym sercu jest najpiękniejsza na świecie, i zobaczyć w jakim stanie przygotowana jest ona do dalszej egzystencji.

Prace, mające za zadanie przywrócenie świetności poszczególnym budynkom, placom, ulicom, wciąż tam trwają. Ogólnie nikt z mieszkańców nie narzeka na wynikające z tych prac utrudnienia. Lecz ja, idąc do centrum, zawsze znajdę coś co mnie zdenerwuje i, moim zdaniem, winno być poprawione, a najlepiej, gdyby było od razu dobrze wykonane.

Oto kilka tych kontrowersyjnych przykładów. Zacznę od wielkiego zdziwienia. Na skwerze, na którym usytuowany jest pomnik gen. Bema, wiele się podziało – powstał mural, pojawiła się ławka świadcząca o przyjaźni naszej z Węgrami. W zabytkowym murze obronnym zamykającym przestrzeń placu była, od kiedy pamiętam, furtka ułatwiająca przejście z placu do centrum starówki. Nie tak dawno decyzją konserwatora została ona zamurowana, a schodki zlikwidowane.

Decyzja poniekąd słuszna, gdyż z historycznego punktu widzenia, w tym miejscu ponoć jej nigdy nie było. I nagle okazuje się, że ten sam konserwator zmienia zdanie. Właśnie odbywają się tam prace przywracające to przejście. Zastanawiam się, czy to nie jest przypadkiem pokłosie hasła „dobra zmiana”.

Chcąc dojść z ul. Wałowej do ul. Żydowskiej, zniechęca nas przejście przez urokliwy odcinek ul. Fortecznej, który prawie od zawsze jest zaniedbany.

Tych kilka drobnych spraw nie przekreśla jednak tego, że starówka wciąż nam pięknieje. Wspaniałą jaskółką dobrej zmiany jest umieszczenie tabliczek z treścią wyjaśniającą genezę danej nazwy. Jedyny szkopuł w tym, że napisy wykonano na szkle i są one bardzo nieczytelne. Pomysł jest znakomity, który należałoby tylko zweryfikować. Dobrze byłoby również umieścić je tak u wlotu jak i u wylotu ulicy.

Jacek Janicki

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku