Jesień sprzyja biegunce

Jak powszechnie wiadomo, najwięcej zakażeń wirusowych występuje w okresie jesienno-zimowym. Infekcjom najczęściej towarzyszą objawy takie jak: kichanie, kaszel, katar, ból głowy, ogólne rozbicie, gorączka, a czasami także biegunka! Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić.

Okres jesienno-zimowy wyjątkowo sprzyja szerzeniu się wirusów, a także szczególnie popularnych w tym okresie rotawirusów. Najbardziej narażone są na nie dzieci, ale drobnoustroje te nie odpuszczają także dorosłym. Czasem niewiele potrzeba, by się zarazić i niemalże natychmiast odczuć skutki tej choroby, czyli wysoką gorączkę, bóle brzucha, osłabienie i złe samopoczucie, a także wymioty i uporczywą biegunkę, która zwłaszcza w przypadku dzieci jest wyjątkowo męcząca i w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia. Warto więc zawczasu zabezpieczyć dziecko przed rotawirusem, wykonując szczepienie ochronne oraz pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, czyli myciu rąk, szczególnie po wyjściu z toalety. Natomiast w sytuacji gdy nie uniknęliśmy choroby, powinniśmy działać kompleksowo – nawadniając organizm, podając elektrolity i bezpieczny preparat przeciwbiegunkowy.

Nie daj się jesiennej biegunce

Pamiętajmy, że jesień to okres, w którym jesteśmy, bardziej niż kiedykolwiek, narażeni na biegunkę. Możemy jej skutecznie przeciwdziałać, dbając o kilka podstawowych zasad:

• Stosować zdrową dietę – bogatą w warzywa, owoce, kasze, ryby i orzechy.
  • Zapewniać organizmowi odpowiednią ilość snu, którego brak także zwiększa podatność na infekcje.
  • Unikać stresu, bo jak potwierdzają badania, układ immunologiczny osób pozytywnie nastawionych do życia, produkuje większą ilość limfocytów T odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji.
  • Unikać kontaktów z osobami przeziębionymi i dbać o higienę osobistą (częste mycie rąk, koniecznie po powrocie do domu oraz po wyjściu z toalety), ponieważ wirusy wywołujące biegunkę mogą być przenoszone drogą kropelkową, ale też przez dotyk.
  • Mieć pod ręką preparat antybiegunkowy, który skróci czas trwania dolegliwości i przywróci naturalne funkcjonowanie śluzówki jelit. Przykładem jest Tasectan, który łagodzi objawy takie jak: uczucie napięcia brzucha i częste wypróżnianie. Jest bezpieczny dla dzieci i niemowląt, a badania potwierdziły, że łagodzi objawy biegunki już po 12 godzinach leczenia.