Menu

Rekordowa kwesta na ratowanie nagrobków

Ponad 38 tysięcy złotych zostało zebranych podczas 25., jubileuszowej kwesty, zorganizowanej przez Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. – Dziękujemy wszystkim, którzy nam w tym pomogli – mówi Ewa Filipów, prezes komitetu.

Pieniądze na remont zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w tym roku po raz pierwszy były zbierane także na cmentarzach w Mościcach i Krzyżu. Kwestowało co najmniej 200 wolontariuszy, w tym osoby publiczne, grupy rekonstrukcyjne, rodziny, dzieci i młodzież. Zbiórka na cmentarzu w Mościcach przyniosła ponad 2,9 tysiąca złotych, w Krzyżu – około 4,8 tysiąca, a na Starym Cmentarzu zebrano ponad 30 tysięcy złotych. – To rekord  – podkreśla Ewa Filipów. Ryszard Żądło, wiceprezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie dodaje, że była to wyjątkowa kwesta. – Udało nam się zaprosić do współpracy kilkanaście stowarzyszeń i nowych środowisk, które do tej pory nie były zaangażowane w tę działalność. W zbiórkę włączyły się: Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, Sekcja Młodzieżowa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej, Klub Historyczny im. pułkownika Łukasza Cieplińskiego, Bractwo św. Jakuba, Stowarzyszenie Gladii Amici, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wataha Rycerska im. hetmana Jana Tarnowskiego, Tarnowski Klub Motorowy Wataha i Komenda Hufca ZHP Tarnów im. generała Józefa Bema. Wszystkie deklarują chęć dalszej współpracy z Komitetem Opieki nad Starym Cmentarzem.

W organizacji i przeprowadzeniu kwesty komitet wspierał także Miejski Zarząd Cmentarzy i tarnowskie firmy prywatne. – Możliwe, że rozszerzymy kwestę o kolejne stowarzyszenia i o kolejny cmentarz, w Klikowej – mówi Ryszard Żądło i dodaje, że tarnowianie bardzo pozytywnie odpowiedzieli na prośbę o wsparcie. – Mieszkańcy miasta wiedzą, że najpiękniejszy, najstarszy cmentarz wymaga opieki i troski. Dziękuję wszystkim, którzy wrzucali datki do puszek. Okazali wielkie serce. Ryszard Żądło podziękował też mediom, które nagłośniły zbiórkę. Tadeusz Mędzelowski, członek zarządu komitetu, przypomniał działalność pierwszego, Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, poinformował, że działalność poprzedników zostanie przedstawiona na stronie internetowej i przypomniał najważniejsze fakty z nią związane. – Kontynuujemy dzio tamtego komitetu – dodaje. Ryszard Lis , członek komitetu, który opiekował się grupami rekonstrukcyjnymi, kwestującymi w Krzyżu, podkreśla, że pierwsza prowadzona tam zbiórka spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem odwiedzających cmentarz. – Wszyscy się zgadzali, że dbanie o Stary Cmentarz to nasz tarnowski obowiązek – mówi. Maria Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy podziękowała komitetowi za współpracę i dodała, że cieszy się, iż będzie ona kontynuowana.W najbliższych dniach komitet wraz z Miejskim Zarządem Cmentarzy zdecyduje, które nagrobki remontować z pozyskanych środków. Remonty mogłyby ruszyć wczesną wiosną przyszłego roku.

W ostatnich latach na tarnowskim Starym Cmentarzu wyremontowanych zostało ponad 200 nagrobków. Ponad 50 remontów sfinansował Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem. Tarnowski Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych w Małopolsce i w Polsce. Jest starszy od słynnych warszawskich Powązek i od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Liczy około czterech tysięcy nagrobków oraz trzy zbiorowe mogiły – Sybiraków, Kresowian i ofiar rabacji galicyjskiej.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>