Nowości Wydawnictwa Znak

Jerzy Jarocki. Biografia

Elżbieta Konieczna

Jerzy Jarocki – demon i mocarz teatru

W pracy był nieznośny, ale wiedział, co chce wycisnąć z ludzi, którzy tworzą spektakl. W jego reżyserowaniu było coś z tresury, miał bat i władzę, w bardzo kulturalny sposób mieszał człowieka z błotem. Wymagał całkowitego oddania.

Każdy aktor marzył, by u niego zagrać.

Jerzy Jarocki – jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego teatru, człowiek legenda.

Podczas jego spektakli na scenę wjeżdżały samochody, latał zeppelin, Gustaw Holoubek chodził po linie. Jako pierwszy odważył się wystawić Ślub Gombrowicza.

Swoimi przedstawieniami komentował rzeczywistość. Krył się za występującymi w nich postaciami. Ich pełen udręki los był jego losem. Scena stała się prywatnym światem Jarockiego.

Skupiony, surowy, inteligentny, nieprawdopodobnie pracowity i dociekliwy. Bezwzględny i cyniczny, a pod kolczastą powłoką – skryty wrażliwiec, mąż, ojciec.

To pierwsza pełna biografia wybitnego reżysera.

Lincoln w Bardo

George’a Saundersa

Trwa wojna secesyjna, śmierć codziennie zbiera swe żniwo. Pewnego zimowego dnia zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta Lincolna. Rozdarty między rozpaczą po stracie syna a odpowiedzialnością za kraj i obywateli ojciec rozpocznie conocne wędrówki do grobowca. Chce trwać w złudzeniu, że dziecko wciąż jest z nim.

Osieroconego rodzica obserwują zjawy, a wśród nich Willie. Wzajemna miłość przyciąga ich do siebie, ale czy możliwe będzie ich spotkanie? Obaj staną wobec bolesnych dylematów. Jak żyć po śmierci tych, których kochaliśmy? Jak odejść i zostawić na ziemi ukochane osoby?

George Saunders w swej pierwszej powieści łączy i przełamuje znane nam gatunki literackie, zabiera do świata zawieszonego pomiędzy życiem a śmiercią, wyzwala głosy duchów, które odkrywają przed nami całą złożoność i piękno istnienia.

Bilans krzywd

Dariusz Kaliński

Czy można oszacować skalę krzywd wyrządzonych Polakom przez niemieckiego okupanta?

Twierdzili, że zaprowadzą porządek wśród ludzi niezdolnych, by rządzić samymi sobą. Rozgłaszali, że podejmują sprawiedliwą wojnę o należne im i podstępem wykradzione ziemie. Wyśmiewali „słowiański rozgardiasz”, utrzymując, że podludzie ze Wschodu tylko od nich mogą nauczyć się prawdziwej kultury. Kłamali. Z Niemiec nie przynieśli cywilizacji, ale ludobójstwo.

Sześć milionów polskich obywateli zabitych w toku działań wojennych, wyłapywanych ma ulicach i mordowanych jak zwierzęta, zagłodzonych, zesłanych do obozów, których jedynym celem była eksterminacja. Grabież majątku narodowego, destrukcja miast, zawłaszczenie kultury. Niewolnicza praca, wyniszczanie świadomości i plany zagłady całego polskiego narodu. Ogrom nierozliczonych krzywd wymyka się ocenie i opisowi.

Dariusz Kaliński – autor bestsellerowej Czerwonej Zarazy – bez ogródek i bez obaw pisze o czasach, gdy Polak nie był dla Niemca człowiekiem. I nie boi się pytać, jaki naprawdę jest bilans wyrządzonych Polsce niegodziwości.

Chłopaki chojraki

Marcin Prokop

Pewien szalony Łowca Talentów o kryptonimie M.P.  ruszył w podróż, by odnaleźć osoby, które zmieniły świat na lepsze. Skupił się na bohaterach z kart polskiej historii. Na postaciach męskich śmiałków, którzy nie bali się zaryzykować i wywrócić do góry nogami swojego życia, podążając drogą po marzenia. Do tego grona Łowca zaliczał tylko tych, którzy mieli jeszcze jedną cechę – stali się prawdziwymi chojrakami.

Kim jest chojrak?
To ktoś, kto idzie przez życie jak burza! Ma odwagę być pierwszym, wyjątkowym i kpi sobie z tych, którzy mówią, że się nie da. Walczy o to, w co wierzy, pcha się tam, gdzie nikt jeszcze nie dotarł, łamie stereotypy, tworzy wielkie dzieła sztuki albo za wszelką cenę pomaga innym.

I tak dociekliwy autor rozpoczął poszukiwania od poznanego w Stanach Zjednoczonych Korczaka

Ziółkowskiego – amerykańskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia. Następni byli między innymi bracia Warnerowie – założyciele wytwórni filmowej Warner Bros., a także wielu innych chojraków, nie zawsze zresztą oczywistych wzorców męskich postaw.