Zakup defibrylatorów przez MPK TARNÓW

Zarząd MPK Sp. z o.o. w Tarnowie informuje, że zakupiliśmy ze środków z funduszu prewencyjnego PZU S.A. przy udziale środków własnych Spółki 4 sztuki defibrylatorów AED Lifeline. Skrót AED oznacza „Automatyczny Elektryczny Defibrylator”. Tym skrótem oznacz się najlepsze defibrylatory używane obecnie na Świecie. Po uruchomieniu AED urządzenie automatycznie instruuje i prowadzi ratownika przez cały algorytm reanimacji – nawet gdy nie trzeba defibrylować.

Defibrylator Lifeline  AED  jest jednym z najbardziej znanych i  sprawdzonych defibrylatorów AED   – został rozmieszczony  w ponad 150 000 miejsc na całym świecie.  Jego skuteczność została potwierdzona podczas wielu akcji ratowniczych, w których został użyty. Posiada najwięcej udokumentowanych danych na temat skuteczności użycia w ratownictwie przedszpitalnym.

Defibrylator Lifeline otrzymał liczne nagrody za najlepszą  konstrukcję i   zaawansowaną technologię. Zastosowanie najnowocześniejszej technologii, która łączy w sobie technikę cyfrowego przekazywania sygnału i zaawansowane algorytmy analizy EKG pozwoliły wyposażyć defibrylator Lifeline AED we wszystkie konieczne w sytuacjach krytycznych właściwości. Umożliwiają one prowadzenie wysoko  zaawansowanego leczenia nagłego zatrzymania akcji serca i stanowią o wysokiej skuteczności działania.

Urządzenia zostały już rozmieszczone w 4 lokalizacjach – 3 stacjonarnych (na Pętli MPK na ul. Wojska Polskiego przy CH Gemini, na Pętlii na ul. Jana Pawła, a także na Stacji Mpetrol na Okrężnej) oraz 1 mobilnej w autobusie MAN nr. boczny 657. Wybrane stacjonarne lokalizacje to miejsca, gdzie porusza się wielu ludzi – zarówno naszych pasażerów, pracowników, klientów jak i osób postronnych. Co zwiększa możliwość, że defibrylator może być komuś potrzebny. Klucze do budynków na pętlach MPK posiadają wszyscy kierowcy, którzy prawie zawsze są na miejscu do późnych godzin nocnych.

Pomimo, że obsługa defibrylatora AED jest banalnie prosta, Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie zobowiązała się bezpłatnie przeszkolić 16 naszych pracowników w obsłudze tych urządzeń: dyspozytorów, kierowców obsługujących pojazd nr. 657, pracowników warsztatu i pracowników stacji Mpetrol. Szkolenie będzie miał miejsce w dniach 29, 30 październik 2018, podczas którego zostanie nagrany film instruktarzowy, który będzie stale wyświetlany na Sali Kierowców MPK, co spowoduje, ze w ciągu kilku dni wszyscy kierowcy (185 osób) zaznajomią się z obsługa urządzenia.

Planujemy w kolejnych latach sukcesywnie kupować kolejne defibratory, tak aby po 5 latach co najmniej co drugi autobus tarnowskiego MPK był w nie wyposażony. Zakup defibrylatorów AED znakomicie wpisuje się w nasz Program Odnowy Taboru, który przewiduje poprawę jakości usług i poprawę bezpieczeństwa taboru. Już teraz możemy pochwalić się jedynymi z najlepszych wskaźników w Kraju: 100% niskopodłogowych pojazdów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, 100% klimatyzowanego taboru, 100% pojazdów z systemami przeciwpożarowymi, 100% monitoringu wizyjnego zapewniającego bezpieczeństwo w autobusie i w mieście, 100% autobusów przystosowanych do samodzielnego poruszania się osób niedowidzących.

Na zakup 4 defibrylatorów AED przeznaczyliśmy 20.294 zł netto, a dofinansowanie z PZU S.A. wyniosło 17.000 zł.

Jerzy Wiatr/ Prezes Zarządu MPK Sp. z o.o.