Menu

ŁUKASZ MACIEJEWSKI LAUREATEM NAGRODY POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

ŁUKASZ MACIEJEWSKI LAUREATEM NAGRODY

POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

W KATEGORII „KSIĄŻKA ROKU”

Łukasz Maciejewski, autor książki „Aktorki. Odkrycia”, ex aequo z Barbarą Hollender za tom „Od Munka do Maślony”, zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Uroczysta gala odbyła się wczoraj podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Nagrody PISF to jedyne wyróżnienia w Polsce przyznawane za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Była to już jedenasta edycja.

Łukasz Maciejewski:

We wtorek, podczas wspólnego śniadania, moja przyjaciółka, Basia Hollender, powiedziała mi: „”Wiesz Łukaszu o czym marzę skrycie? Żebyśmy dzisiaj otrzymali nagrodę razem, wspólnie”. Odpowiedziałem: „To zbyt piękne by mogło się wydarzyć”. A jednak – marzenie się spełniło.

Barbara Hollender, ikona polskiej krytyki filmowej i dziennikarstwa filmowego, za swoją wyjątkową opowieść o polskich reżyserach oraz moje „Aktorki. Odkrycia” otrzymały w tym roku ex aequo Nagrodę Polski Instytut Sztuki Filmowej w kategorii „najlepsza filmowa książka roku”.

Nie mogło być lepiej, nie mogło być piękniej.

Gratuluję wszystkim współlaureatom. Gratuluję z całego serca Basi.

Dziękuję bohaterkom moich opowieści, moim „Aktorkom”.

Bez Was ta piękna przygoda nie miałaby sensu.

Gratuluję wszystkim laureatom i nominowanym, wybór był niezwykle trudny. Sama selekcja nominowanych spośród tylu zgłoszeń była już dużym wyzwaniem. Wybór laureatów był jeszcze trudniejszy, w jednej kategorii nawet zaskakujący” – powiedział podczas Gali Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.

Otrzymaliśmy 290 zgłoszeń, wszystkie nominowane osoby łączy jedno słowo: pasja. Bez tych osób polska kinematografia byłaby duża uboższa”.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej. To jedyne w Polsce nagrody przyznawane za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz za ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.

Łukasz Maciejewski był nominowany w tym roku w aż dwóch kategoriach – „książka o tematyce filmowej” oraz (jako dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy w Cieszynie”) w kategorii „promocja polskiego filmu za granicą”.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w Twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>