Menu

Propozycje na weekend

Jeszcze dziś – muzyka klasyczna i koncert bluesowy, jutro między innymi prezentacja projektów muralu na osiedlu Westerplatte i relaks w ogrodzie biblioteki, III Bieg Koszycko – Kolbiański oraz muzyka filmowa, a w niedzielę – Małopolski Festiwal Smaku na Rynku i wieczorna potańcówka w Amfiteatrze. Zapraszamy!

Piątek:

O godzinie 17 w Pałacu Młodzieży III Międzynarodowy Festiwal i Kurs Mistrzowski, na który zapraszają wirtuoz fortepianu, ambasador Tarnowa, Krystian Tkaczewski i jego goście. Będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu uczestników kursu mistrzowskiego z Polski, Chin, Rosji, Turcji, Azerbejdżanu, Japonii i Niemiec. Wstęp wolny.

Kolejny koncert 13. edycji festiwalu „Był sobie blues” rozpocznie się w Amfiteatrze o godzinie 19. Wystąpią Pola Chobot & Adam Baran „Brudniej” oraz pomysłodawca festiwalu, tarnowski muzyk Wojtek Klich i jego goście: Maciej Maleńczuk, Artur Malik, Jerzy Drobot. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Impreza – jak wszystkie wydarzenia, odbywające się w Amfiteatrze – może zostać odwołana w razie burzy czy innych niesprzyjających warunków pogodowych.

Również od piątku w kinie Marzenie najnowsza odsłona sensacyjnego filmu „Mission: Impossible – Fallout” oraz „Mamma Mia! Here We Go Again”. Szczegóły na stronie Marzenia.

 Sobota:

O godzinie 8 wystartuje III Bieg Koszycko – Kolbiański. Uczestnicy wyruszą sprzed pomnika św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Dąbka na Osiedlu Koszyce. Organizatorzy podkreślają, że bieg pod nazwą „Dar Życia” przypomina o postawie św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz. Wyniki będą rozstrzygane w 10 kategoriach, trasa nordic walking będzie liczyć 6 kilometrów a trasa biegowa – 9. Udział w biegu jest bezpłatny. Każdy uczestnik dostanie okolicznościową koszulkę i pamiątkowy medal. Będą też atrakcyjne nagrody. Po południu Osiedle Koszyce zaprasza na festyn „Dzień Dobrego Sąsiada”, na placu zabaw przy ul. Sucharskiego. W planie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, początek o godzinie 16.

Miejska Biblioteka Publiczna wraz ze Stowarzyszeniem Aktywnych Mieszkańców „Jestem Miastem” proponuje na sobotę rodzinne spotkanie przy muzyce, prezentację projektów muralu i relaks w ogrodzie bibliotecznym na Osiedlu Westerplatte. Kolejna edycja projektu „Biblioteka pełna kultury” rozpocznie się o 10 i potrwa do 13. Wstęp wolny. Zapisy – w filii MBP nr 17, tel. 14 688 90 46, mail: a.rakoczy@biblioteka.tarnow.pl

W południe przewodnik będzie czekał na chętnych do poznawania Tarnowa w czasie kolejnego, letniego spacerku po zakamarkach starego miasta. Zbiórka, jak zawsze, przed siedzibą Tarnowskiego Centrum Informacji przy Rynku 7. Spacerek ma potrwać godzinę, odbędzie się również w niedzielę. Jak w każdą wakacyjną sobotę, można też zwiedzić katedrę, w godzinach 9 – 12. W niedzielę i 15 sierpnia zwiedzanie katedry odbywa się od 16 do 18. Zwiedzać można również Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach (od 15, zbiórka na parkingu) i malowaną wieś Zalipie – o 11, zbiórka przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca. Spacerki i zwiedzanie są bezpłatne.

O godzinie 17 – kolejna okazja do obcowania z muzyką. W ramach III Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Mistrzowskiego o godzinie 17 w Sali Lustrzanej wystąpią uczestnicy kursu mistrzowskiego z Polski, Chin, Rosji, Turcji, Azerbejdżanu, Japonii i Niemiec. Wstęp wolny.

Na 20 zapraszamy do Amfiteatru na kolejną edycję Sceny eXperymentalnej. O 20 koncert „Filmowy Bart. Szu”. To kameralny projekt, przypominający melodie z filmów „Nie lubię poniedziałku”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Czterdziestolatek”, „Janosik”, „Jak rozpętałem II Wojnę Światową” i wiele innych. Projekt miał swój początek na 26. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej – muzyka filmowa Jerzego Dudusia Matuszkiewicza prezentowana była na scenie na Rynku pod tytułem „Jerzy Duduś Matuszkiewicz – Piosenki z ekranu i scenki”. Również wtedy głównym aranżerem popularnych tematów z polskich filmów był znakomity Bartek Szułakiewicz, tarnowski muzyk, kompozytor aranżer, absolwent Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach, nco dzień dyrygent Orkiestry Dętej Zakładów Azotowych oraz kierownik muzyczny Chóru GOS.PL.

Niedziela:

Przez cały dzień, od 10 do 20 na Rynku królować będą małopolskie przysmaki, takie jak miody, sery i tradycyjne wędliny. To kolejna, już 14. edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, tym razem pod hasłem: „100 % made in Małopolska”. To największe wydarzenie kulinarne w regionie, wyjątkowa impreza z udziałem producentów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych specjałów. Będzie okazja do zakupów i degustacji. Tegoroczna edycja festiwalu ma przypomnieć swojskie smaki, pamiętane z dzieciństwa. Pomogą w tym pokazy gotowania na żywo i warsztaty Kół Gospodyń Wiejskich, podczas których dzieci i dorośli będą mogli nauczyć się, jak zrobić masło i ukisić kapustę oraz spróbować swoich sił w lepieniu pierogów. Zaplanowano również zabawy i konkursy z nagrodami – upominkami z regionu.

Będzie też kolejna okazja do zabawy PoKlockami, tym razem – w Amfiteatrze. Od 16 do 18 Kreatywny Tarnów i PoKlocki zapraszają najmłodszych do kreatywnych zabaw w budowaniu różnych rzeczy z dużych klocków.

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na godzinę 18 do Parku Strzeleckiego na „Klasykę w parku”, czyli kolejny z cyklu sierpniowych koncertów muzyki kameralnej. Przed budynkiem BWA, w otoczeniu parkowej zieleni, wystąpią „Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny”. Spodziewać się można – jak zawsze w ich wykonaniu – pięknych brzmień w klimacie retro, swingu i jazzu. Nie zabraknie najpiękniejszych piosenek minionych lat, będzie też nowszy repertuar i autorskie kompozycje. Koncert jest bezpłatny, potrwa około godziny.

Od 19 do 21 w sali Lustrzanej będzie można posłuchać utworów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i innych polskich kompozytorów. W koncercie „Pieśń polska”, w ramach Emanacji 2018 wystąpią Szymon Komasa (baryton) i Oskar Jezior (fortepian). Wejściówki można rezerwować na stronie: www.emanacje.pl Szymon Komasa jest  laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych, absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem i Juilliard School w Nowym Jorku oraz studia operowego przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Śpiewał na scenach operowych w USA, Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii. Oskar Jezior dorastał i kształcił się w Bremie, gdzie jako najmłodszy w historii student został przyjęty do Hochschule für Künste. W latach 2008-2011 został laureatem znaczących międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występuje na scenach Europy i Azji, zarówno jako solista, jak i kameralista, jest także cenionym skrzypkiem oraz kompozytorem.

Niedzielny relaks można zakończyć wieczorną letnią potańcówką w Amfiteatrze. Początek o godzinie 19.

Więcej wiadomości w Magazynie Miasto i Ludzie w twoim kiosku

Dodaj komentarz

Możesz użyć znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>